1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Hale magazynowe – jak znaleźć idealne rozwiązanie?
Poprzedni Następny

Hale magazynowe – jak znaleźć idealne rozwiązanie?

Magazyn to dla wielu firm podstawowe miejsce pracy, w którym wykonywane są główne zadania logistyczne i dystrybucyjne. Wydajność działania magazynu to nie tylko doskonała obsługa i sprzęt, ale również optymalna konstrukcja i zagospodarowanie hali magazynowej. Szczególnie cenione są obecnie rozwiązania wykonane ze stali.

Zalety hal magazynowych

Zakup nieruchomości takiej jak hala stalowa to nie mała inwestycja. Jest to szczególnie cenne z perspektywy firm rozwijających się i poszukujących usprawnień. Dodatkowa powierzchnia magazynowa musi być jednak odpowiednio zagospodarowana i sprzyjająca potrzebom przedsiębiorstwa, dlatego też stalowe hale magazynowe stanowią najchętniej wybieraną opcję. Konstrukcje tego rodzaju pozwalają na uzyskanie elastyczności, co jest szczególnie ważne dla dynamicznie rozwijających się firm. Stalowe hale magazynowe to także trwałość i komfort użytkowania w optymalnych warunkach przez wiele lat.

Magazyny ze stali to rozwiązanie idealne gdy liczy się czas, a z drugiej strony zależy nam na szerokich możliwościach ich zagospodarowania. Przestrzeń w tego rodzaju miejscach może bowiem służyć nie tylko do składowania towarów, ale być również wzbogacona o zaplecze socjalne i biurowe. Hale tego rodzaju dają także możliwość budowania dodatkowych kondygnacji, tworzenia różnorodnej aranżacji i przekształceń.

Jaka powinna być hala magazynowa?

Hala magazynowa powinna spełniać szereg wymagań, które pozwolą uzyskać optymalne warunki użytkowania. Ponieważ ceny budowy magazynów sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (nie wliczając w to cen działki itp.), ważne jest, aby ich konstrukcja pozwoliła na maksymalnie uniwersalne wykorzystanie. W zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa powinna ona dać możliwość swobodnej rozbudowy. Nie małe znaczenie będzie miał również materiał jej wykonania. Wysoka klasa materiałów zgodnych z obowiązującymi normami budowlanymi pozwoli zyskać bezpieczne i funkcjonalne miejsce. Dla sprawności obsługi magazynów, kluczowa staje się również lokalizacja hali magazynowej, która powinna wspomóc sprawne dostawy i ekspedycję. Dobrze ulokowany magazyn pozwala na sprawną obsługę, a co więcej daje większe możliwości rozbudowy i rozwoju. Hale magazynowe powinny także być wyposażone w odpowiednie zaplecze sanitarno- socjalne, które pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby pracowników. Ważna będzie także wentylacja itp. rozwiązania, które pomogą zagwarantować komfort podczas prac. Przestrzegane standardy BHP i dbałość o bezpieczeństwo pracowników to podstawa każdego miejsca pracy, jak również prawidłowego przechowywania towarów.

Dlaczego wynajem hali magazynowej jest opłacalny?

Jak wiadomo, zapotrzebowanie na wielkopowierzchniowe hale magazynowe rośnie, stąd ich budowa jak i alternatywy w postaci wynajmu zyskują na popularności. Wielu przedsiębiorców – zarówno krajowych jak i zagranicznych, rozważa wynajem hali z wielu powodów. Za wynajmem hal magazynowych przemawiać mogą sytuacje typu:

  • Przedsiębiorca, który nie chce być właścicielem magazynu, a potrzebuje jedynie przestrzeni do rozwoju biznesu, jako najemca nie musi wiązać się z daną lokalizacją, może działać bardziej elastycznie i dynamicznie się rozwijać – szczególnie w branżach, które podlegają intensywnym zmianom rynkowym.
  • Osoba będąca na początku swojej drogi w działalności gospodarczej a potrzebująca wyłącznie optymalnego miejsca na start, gdyż zakup działki i późniejsza budowa obiektu magazynowego to koszty, na które zwyczajnie jej nie stać. Wynajem magazynu staje się zatem prostszym i szybszym rozwiązaniem, a przy tym oszczędniejszych dla start-upowego budżetu.

Firmy wchodzące na rynek bądź np. działające sezonowo, mogą bardzo skorzystać na wynajmie powierzchni hali magazynowej, gdyż przemawiają za tym głównie aspekty finansowe. To super opcja na rozpoczęcie użytkowania obiektu (lub jego części) w możliwie jak najszybszym czasie. Budowa hali magazynowej to wieloetapowy proces inwestycyjny, przez co jest długotrwała w czasie – wymaga planowania, projektowania, realizowania, załatwiania formalności itp. Dostępność gotowych przestrzeni magazynowych pozwala zatem skorzystać z szybkiej usługi wynajmu bez zbędnej zwłoki.

Kiedy budowa hali magazynowej ma sens

Budowa hal magazynowych to najlepsze rozwiązanie dla inwestorów, którzy dysponują czasem i odpowiednimi funduszami na tego rodzaju inwestycję. Zaletą budowy hali magazynowej jest fakt, iż staje się ona własnością i pozwala ona na bezpośrednie dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Osoba budująca magazyny na własność może w pełni wpływać na finalny projekt całego budynku, ustalać na bieżąco rozwiązania konstrukcyjne czy planować późniejsze rozbudowy hali w przyszłości. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele wynajmowanych przestrzeni magazynowych również pozwala na dokonanie pewnych usprawnień i ulepszeń pod kątem potrzeb najemcy, dlatego każdy przedsiębiorca powinien przeanalizować co będzie dla niego korzystniejsze – budowa czy wynajem hali magazynowej.

Poprzedni Następny