1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Kiedy opłaca się wynajem kosiarki, zamiast kupna?
Poprzedni Następny

Kiedy opłaca się wynajem kosiarki, zamiast kupna?

Każdy posiadacz ogrodu wie, że aby uzyskać piękny gęsty trawnik, należy go regularnie kosić. Dodatkowo, jeżeli posiadasz nawet nieużywane ziemie/ działki, należy je kosić co jakiś czas, aby uniknąć negatywnych skutków „zapuszczenia” gruntów. Tak, czy siak o swoje ziemie należy dbać przede wszystkim poprzez koszenie.

Czerwona kosiarka

Rodzaje kosiarek:

Kosiarka ręczna

Kosiarka ręczna jest napędzana siłą mięśni. Dzięki temu nie potrzebujemy do niej ani paliwa, ani źródła prądu. Niestety, praca z taką kosiarką bywa ciężka, można nią kosić tylko niską trawę. Idealnie nadaje się więc do małych trawników, nie wymagających intensywnej pielęgnacji. Ceny ręcznych kosiarek wynoszą ok. 300 zł.

Kosiarki pchane

Najbardziej uniwersalne są kosiarki pchane, które mogą być spalinowe, bądź elektryczne. Są one polecane do średnich ogrodów. Można nimi kosić wyższą trawę. Są to kosiarki przeznaczone głównie do pielęgnacji ogrodów, trawników i działek rekreacyjnych. Są różne ich modele, zarówno z koszem, jak i wyposażone w nożyce, które rozdrabniają trawę.

Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa jest jednym z wygodniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o kosiarki pchane. Nie wymaga ona bowiem źródła prądu, a działa jedynie na paliwo. Jednym z jej minusów może być konieczność częstszej konserwacji, głośność oraz wydzielanie spalin. Cena takiej kosiarki wynosi ok. 1000 zł.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna nie emituje spalin tak jak spalinowa oraz jest cichsza. Jednakże wymaga dostępu do prądu. Zazwyczaj w postaci kabla, co może być niezwykle uciążliwe podczas koszenia dużej powierzchni. Jej cena to ok. 300 zł.

Kosiarka akumulatorowa

Idealnym rozwiązaniem, łączącym te dwa rodzaje kosiarek jest kosiarka na akumulator, która działa bez kabla, jednak posiada wszystkie zalety kosiarki elektrycznej. Jedyne o czym musimy pamiętać, to ładowanie naszego akumulatora z kosiarki. Ceny kosiarki akumulatorowej wynoszą ok. 600 zł.

Kosiarki automatyczne

Automatyczna kosiarka do trawy, to robot ze sztuczną inteligencją, pracujący samodzielnie na naszym trawniku. Potrafi on dokładnie skosić trawę, omijając przy tym różne przeszkody np. rabatę z kwiatami. Kosi także na stromych zboczach i można powiedzieć, że działa podobnie do odkurzacza I Robot. Taki robot będzie skutecznie pielęgnować działkę nawet o powierzchni 5 000 m2. Największym minusem tej kosiarki będzie jej cena wynosząca min. 3000 zł.

Traktorki ogrodowe

Jeśli posiadasz dużą powierzchnię do skoszenia, najlepiej sprawdzi się traktorek ogrodowy. Jest to bardzo proste w prowadzeniu i wygodne urządzenie – mały pojazd. Dzięki temu, możemy siedząc w miejscu skosić cała działkę o dowolnej powierzchni! Cena takiego sprzętu ogrodowego to min. 10 000 zł. Szerokość koszenia traktorka będzie większa niż pozostałych maszyn.

Podkaszarka

Podkaszarka przyda się do koszenia trawy na nierównych powierzchniach, bądź wokół drzew. System koszenia polega na głowicy z żyłką nylonową. Można nią kosić jedynie miękkie trawy i łodygi. Cena to ok. 200 zł.

Kosa spalinowa

Kosa spalinowa poradzi sobie nie tylko z trawą, ale także z krzewami bądź chwastami. Jest ona bowiem wyposażona w metalowe tarcze lub noże. Idealnie więc nada się do koszenia wysokiej trawy, na np. zaniedbanej działce. Cena kosy wynosi ok. 500 zł.

Dla kogo wynajem kosiarki, a dla kogo kupno?

Jeżeli posiadasz ogród i zależy Ci na utrzymaniu pięknego trawnika, zaleca się kupno kosiarki. Wtedy najlepiej sprawdzi się kosiarka ręczna, pchana bądź automatyczna. Kosiarkę wybierz w zależności od swojego budżetu i zapotrzebowani. Najwygodniejsza będzie zdecydowanie kosiarka automatyczna, jednakże jest to droga inwestycja.

Jeśli posiadasz działkę, której nie użytkujesz na co dzień. Np. kosisz ją 3 razy w roku, postaw na wynajem! To samo tyczy się bardzo dużych działek, które trzeba skosić traktorkiem. W tych przypadkach nie warto inwestować w kosiarkę. Lepiej ją wypożyczać parę razy w roku. Szczególnie gdy na co dzień mieszkasz w mieszkaniu, gdzie nie miałbyś gdzie trzymać kosiarki.

Dlaczego należy kosić nieużytkowane ziemie?

Zapuszczone działki mogą stanowić ogromny problem dla sąsiadów mieszkających obok. Pomijając kwestie estetyczne, wiąże się to z wieloma negatywnymi skutkami. Przede wszystkim, na działce mogą zagnieździć się żmije, które mogą wtargnąć na teren zamieszkały. Dodatkowo, zaniedbana działka może przyczynić się do wysiewania chwastów.

Jeżeli posiadasz nieużywane ziemie, pamiętaj aby przynajmniej 3 razy w roku je skosić. Jeśli nie chcesz inwestować w sprzęt, skorzystaj z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego.

Wypożyczalnia sprzętu ogrodniczego - co musisz wiedzieć?

Wypożyczalnia sprzętu ogrodniczego zazwyczaj oferuje nam wynajem sprzętu na dobę, a także usługi koszenia oraz serwis sprzętu. Wypożyczając kosiarkę zwróć uwagę przede wszystkim na to jaka jest jej szerokość robocza oraz moc. Im większa szerokość koszenia, tym szybciej wykonana będzie Twoja praca. Jednakże w przypadku kosiarek pchanych, będzie to dość ciężkie. Jeżeli posiadasz dużą działkę, najlepiej wypożyczyć traktorek, którego szerokość robocza może wynosić nawet 1 m.

Ze względu na dużą wartość urządzeń, przed wynajmem niezbędna będzie wpłacenie zadatku. Kaucja za traktorek może wynosić nawet 900 zł. Jednakże, kaucja ta jest zwrotna. W zależności od wypożyczalni, sprzęt możemy wypożyczyć na dobę lub godziny. Przykładowo, cena wynajmu kosy spalinowej/ dobę wynosi 80 zł, zaś traktorka 150 zł.

Wypożyczalnia będzie od Ciebie wymagać również spisania umowy wynajmu urządzenia.

Poprzedni Następny