1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Konsole do gier – jaką wybrać?
Poprzedni Następny

Konsole do gier – jaką wybrać?

Inwestycja w konsolę do gier to nie mały wydatek, a wśród ofert dostępnych na rynku znaleźć można naprawdę imponujące rozwiązania, z których niełatwo wybrać swój ideał. O ile wychodzące co jakiś czas nowe modele znanych producentów jak Sony, Microsoft czy Nintendo mają swoje pięć minut, ich dobór nie zawsze jest taki oczywisty, szczególnie dla osób mało obeznanych w tematyce.

Wiodące konsole dostępne na rynku?

Ogromny wybór konsol do gier daje wiele możliwości miłośnikom tego rodzaju rozrywki. Na rynku znaleźć można zarówno modele stacjonarne jak i przenośne. Każdy z wiodących producentów oferuje szereg możliwości, dlatego warto poznać bliżej propozycje poszczególnych z nich.

Sony ze swoimi konsolami PS4 to obecnie jedna z najpopularniejszych opcji do wyboru. Dostępne w dwóch wersjach Slim (model o mniejszych wymiarach) oraz Pro z większą mocą, doskonale dopasowują się do potrzeb mniej lub bardziej wymagających użytkowników. Opcje Pro to wysoka rozdzielczość 4K UHD i technologia HDR, przez co po podłączeniu do odpowiedniego telewizora, pozwalają uzyskać niesamowite wrażenia – grafika i żywe kolory są naprawdę imponującej jakości. Silną stroną PlayStation 4 jest możliwość zagrania w zasadzie w każdą z bardziej ekskluzywnych gier, które powstały pod kątem właśnie tej serii konsol. Miłośnicy  God of War, Days Gone, Bloodborne, Horizon: Zero Dawn, serii Uncharted i szeregu produkcji multiplatformowych jak FIFA, znajdą cały szereg możliwości multimedialnej rozrywki. PS4 zapewnia optymalną pamięć RAM i karty graficzne, z którymi można grać bez zakłóceń i problemów technicznych. Do klasycznych produkcji nadal warto zaopatrzyć się w starsze wersje konsol Sony PS3 lub PlayStation Classic.

Microsoft ze swoim Xbox One od lat konkuruje z produktami Sony. Podobnie jak PS4 oferuje on kilka wariantów konsoli, które są swego rodzaju odpowiednikami modeli Sony. Ważnym aspektem Xbox One jest to, że posłużyć może on nie tylko jako konsola do gier, ale jest to także sprzęt pozwalający na oglądanie telewizji na żywo. Niestety w porównaniu do PS4 modele Xbox One S czy w wersja X nie dysponują aż tak szeroką gamą ekskluzywnych tytułów gier. Wiele z gier oferowanych na Xbox One dostępnych jest również w wersjach na komputery. Ciekawą opcją konsoli od Microsoft jest także Xbox 360, która pozwala na zabawę z tytułami takimi jak GTA V, Mortal Kombat ,Wiedźmin 2, Red Dead Redemption czy też Metal Gear Solid V:The Phantom Pain, jednak są to gry dostępne również na innych platformach. Zaletą produktów Xbox jest to, że pozwalają one na obsługę wielu produkcji dedykowanych do starszych modeli, przez co najnowsze opcje obsługują gry także z pierwszych konsoli Microsoftu.

Nintendo to producent, którego specjalizacją stały się konsole przenośne, idealnie dopasowane do użytkowników w ruchu, czego dowodem jest popularność opcji jak Nintendo 2DS oraz 3Ds. Marka oferuje jednak także warianty stacjonarne jak konsola Wii. Szczególnie atrakcyjnym produktem w ofercie Nintendo jest obecnie Nintendo Switch, który pozwala grać zarówno mobilnie, jak i po podłączeniu sprzętu do telewizora. Ta japońska marka nie jest szczególną konkurencją dla powyższych marek, a wszystko za sprawą mobilnych rozwiązań jakie oferuje, czyniąc swoje produkty odpowiedzią na potrzeby określonych użytkowników. W temacie różnorodności gier również wypada całkiem nieźle, bowiem na Nintendo Switch znaleźć można większość typowych dla innych platform tytułów w tym Luigi's Mansion 3, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, The Legend of Zelda: Link's Awakening  czy Pokemon: Let's Go.

Inne warianty konsol do gier

Poza wiodącymi na rynku producentami, warto zwrócić uwagę również na inne opcje, wśród których ciekawym rozwiązaniem są sprzęty od marki Sega. Te niewielkie konsole przypominające Game Boye czy Pegasusy przypadną do gustu miłośnikom stylistyki retro i dawnych klasyków.

Czym kierować się przy wyborze konsoli?

Dobór konsoli zależy od naszych potrzeb i wymagań jako gracza. Porównując obecnie najpopularniejsze modele dostępne na rynku – PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch można dopasować opcję szytą na miarę. Przeglądając ich parametry warto zatem wziąć pod uwagę wydajność – im szybszy procesor, mocniejsza jednostka graficzna i szybsza pamięć RAM konsoli do gier, tym dla poszukujących wysokiej jakości sprzętu graczy lepiej. Nie małe znaczenie będzie miał również dostęp do ekskluzywnych tytułów, czyli gier powstałych pod określoną platformę, niedostępnych nigdzie indziej. Dla wygody gry warto szukać rozwiązań oferujących komfortowa obsługę np. możliwość gry w podróży. Spore znaczenie będą miały również ceny, dostępne abonamenty, oferta darmowych gier i wachlarz usług dodatkowych.  

Jedno jest jednak pewne, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze określonego modelu warto poszczególne rozwiązania wypożyczyć i przetestować. Lepiej poznać bliżej możliwości każdej z opcji, aby z pełnym przekonaniem dokonać wyboru swojej idealnej konsoli do gier.

Poprzedni Następny