1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Praca z domu, czy wynajęcie biura? Jak zwiększyć efektywność swojej pracy.
Poprzedni Następny

Praca z domu, czy wynajęcie biura? Jak zwiększyć efektywność swojej pracy.

Jeśli jesteś freelancerem, bądź pracujesz zdalnie, na pewno nie raz zastanawiałeś/aś się nad tym czy warto jest wynająć biuro do pracy. Praca z domu bywa świetnym rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę okazuje się mniej produktywna. Niektórzy decydują się także na pracę w kawiarni, jednak tu można napotkać takie problemy jak niezabezpieczone wifi, czy rozpraszająca muzyka. Wobec tego, czy warto wynająć biuro do pracy aby zwiększyć efektywność swojej pracy?

Kobieta pracuje w biurze
Praca z domu – zalety

Jeżeli jesteś freelancerem, największym plusem pracy z domu jest to, że możesz zacząć i skończyć pracę w dowolnym momencie swojego dnia. Możesz dostosować swój czas pracy do trybu swojego życia. Jeśli wolisz pracować rano – możesz zaczynać od razu po przebudzeniu, zaś jeśli jesteś „nocnym markiem” – możesz zacząć pracę po południu.

Zaś jeżeli pracujesz etatowo, lecz zdalnie, to pomimo tego że musisz wstać na daną godzinę, nie musisz przejmować się dojazdem. Podobnie jest z ubiorem i obiadem. Wszystko masz w domu, pod ręką.

Praca z domu – wady

Wymienione wyżej zalety wydają się fantastyczne, jednak wiążą się one z wieloma wadami.

Pracując z domu o wiele trudniej jest się zmotywować do pracy, więcej rzeczy Cię rozprasza. Jeśli mieszkasz z rodziną, postawienie granicy i ustalenie swojego czasu pracy może być trudne. Zawsze bowiem może zdarzyć się jakaś rzecz do zrobienia w domu.

Kolejną kwestią, jest ubiór, który jest zarówno zaletą jak i wada pracy zdalnej. Z jednej strony, fajnie jest siedzieć cały dzień w piżamie, jednak na dłuższą metę może to przyczyniać się do naszego gorszego samopoczucia. Brak motywacji do tego żeby rano się przebrać i przygotować może poprowadzić do poczucia się zaniedbanym i nieatrakcyjnym.

Pracując z domu nie masz również wytyczonych przerw, co oznacza że albo możesz cały dzień się obijać, albo wpaść w wir pracy z którego ciężko się odciągnąć.

Wynajem biura

Jednym z rozwiązań dla freelancera, które pozwoli zaradzić wadom pracy zdalnej w domu, jest wynajęcie biura na godziny. Wiele biur nieruchomości w większych miastach, np. w Warszawie, oferuje do wynajęcia lokal biurowy. Wtedy w zasadzie możesz czuć się jak w zwykłej pracy na etacie, jednakże sam/a ustalasz sobie godziny i dni pracy. Wiele agencji nieruchomości prezentuje zarówno ogłoszenia wynajmu biur w kamienicy biurowej, jak i budynkach typu biurowiec. Istnieją również oferty wynajmu domów przerobionych na cele biurowe. Także jest w czym wybierać!

Wybierając lokal biurowy, kieruj się jego lokalizacją, powierzchnią i ceną. Atutem biura do wynajęcia będzie jego lokalizacja w centrum miasta oraz lokale gastronomiczne w pobliżu. Jeżeli planujesz spotkania biznesowe, ważne aby lokal posiadał reprezentacyjną powierzchnię biurową do celów konferencyjnych. Dowiedz się jakiej powierzchni jest Twój przyszły lokal biurowy. Jeśli pracujesz jedynie przy komputerze, z pewnością wystarczy Ci mały lokal o powierzchni ok. 35 m 2 lub pokój w kamienicy, przerobiony na działalność biurową.

Koszt wynajmu będzie zależał od ilości pomieszczeń oraz lokalizacji - w jakiej dzielnicy się znajduje. Np. biorąc pod uwagę naszą stolicę, Warszawa Śródmieście jest tańszą lokalizacją niż Warszawa Mokotów, czy Warszawa Praga.

Co oferuje coworking – lokal biurowy na godziny

Jeżeli nie chcesz wynajmować biura na miesiąc możesz skorzystać z ciekawej oferty jaką jest wynajem biura na godziny. W biurze znajdują się miejsca do pracy oraz podstawowe wyposażenie. Komputery, fax, ksero i drukarka. Dodatkowo, znajduje się tu aneks kuchenny i ekspres do kawy. Mając to wszystko, masz idealne warunki do pracy, gdzie nic nie będzie Cię rozpraszać. Dodatkowo, w biurze typu coworking często jest do dyspozycji powierzchnia biurowa typu. open space.

Coworking to zazwyczaj przestronny lokal biurowy z wieloma miejscami pracy do wynajęcia. Korzystanie z takiej przestrzeni wiąże się z mniejszym zobowiązaniem i kosztem, niż wynajem pomieszczenia biurowego.

Koszt takiego wynajmu może wynieść około 500 zł za miesiąc, z pełnym dostępem 24h/ dobę. Zaś koszt wynajmu biura na godzinę to ok. 30 zł.

Zalety biura do wynajęcia

Jeśli masz problem ze skupieniem i oddzieleniem życia prywatnego od pracy, zdecydowanie wynajmij biuro do pracy. Może początkowo wydasz więcej pieniędzy, jednak zwiększysz swoją efektywność. Finalnie możesz dzięki temu zarobić więcej pieniędzy niż wcześniej. Dodatkowo, zmotywujesz się do codziennego wstawania z łóżka i dzięki temu będziesz czuł/ a się bardziej produktywnie. Chodząc do biura łatwiej zmotywować się do regularnej pracy np. 4 dni po 6 godzin. Dzięki temu wpadniesz w rutynę i unikniesz np. pozostawania przed komputerem po nocach.

W biurze panuje pewna atmosfera „pracy” i łatwiej jest się zmotywować do wykonywania swoich zadań.

Co więcej, będziesz mógł/a pozwolić sobie na pracę w dobrej lokalizacji, w samym sercu miasta. Możesz wybrać pomiędzy nowoczesnym biurem w centrum miasta, a lokalem w przedwojennej kamienicy. Należy bowiem pamiętać, że im przyjemniej będzie nam się pracowało w biurze, tym będziemy bardziej efektowni.

Poprzedni Następny