1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Rowery: kupować czy wypożyczać?
Poprzedni Następny

Rowery: kupować czy wypożyczać?

Jazda na rowerze od lat jest jednym z najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Drogi rowerowe w miastach i parkach, szlaki górskie czy ścieżki leśne - rower przyda się wszędzie. Możemy nim dojechać do pracy, spędzić rowerowy weekend w górach czy pojechać na wycieczkę. To nie tylko bardziej ekologiczny sposób poruszania się, ale też możliwość poprawienia własnej kondycji fizycznej oraz spędzenia więcej czasu na świeżym powietrzu.

Rodzaje rowerów

Wypożyczalnie i sklepy oferują nam wiele różnych rodzajów i modeli rowerów. Czy jest wśród nich jakiś uniwersalny, idealny na każdą okazję? Zaczniemy od tego, jakie w ogóle są wyróżniane podstawowe rodzaje rowerów oraz czym oni się różnią.

Rower miejski

Rower miejski, nazywany też często holendrem czy rowerem holenderskim. Jest to jednej z najpopularniejszych rowerów na całym świecie. Holender idealnie nadaje się do codziennej jazdy miastem czy spaceru rowerowego w parku. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie znajdziemy drogi rowerowe.

Rower miejski jest dość masywny, ma on szeroką, wygiętą kierownicę oraz krótką ramę. Najczęściej ma zamontowane koła 28 cali, rzadziej można też spotkać 26 albo 27.  Holender prawie zawsze jest wyposażony w koszyk z przodu i duży bagażnik z tyłu. Siodełko jest dopasowane do jazdy w pozycji wyprostowanej. Waga tych rowerów waha się pomiędzy 14 a 20 kg.

Wyróżnia się rower miejski męski oraz damski. Podstawową różnicą tych modeli jest to, że rama damki nie posiada górnej rury, dzięki czemu wsiadanie na rower jest możliwe bez konieczności podniesienia wysoko nogi. Oprócz umożliwienia komfortowej jazdy w sukience czy spódnicy, rowery damskie wyróżnia często krótsza rama, bardziej dopasowana do kobiecych proporcji ciała.

Konstrukcja roweru miejskiego dopasowana jest do typowych warunków miejskich. O wiele gorzej holender się sprawdza w warunkach leśnych czy bezdrożach, więc dla wyjazdu w góry lepiej zapewnić sobie inny rower.

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy jest przeznaczony dla osób o wyższym stopniu zaawansowania, lubiących długie wyprawy rowerowe. Takie rowery są wykorzystywane do turystyki zaawansowanej, polegającej na przemierzaniu bardzo długich, nawet wielodniowych tras po różnych drogach.

Charakterystyczną cechą roweru trekkingowego są średnio wąskie opony. Węższe, niż w przypadku rowerów górskich, ale szersze, niż u szosowych, takie opony zapewniają komfort prawie na każdej drodze. Są one dostosowane równie dobrze do jazdy po asfalcie, jak i na terenowych bezdrożach.

Konstrukcja ramy jest dostosowana do jazdy w pozycji wyprostowanej. Siodełko jest szersze niż w modelach górskich, najczęściej miękkie i sprężynowanie. Przedni widelec wyposażony jest w amortyzator.

Jest on wyposażony w bagażnik z dodatkowymi uchwytami, dzięki czemu można zamontować sakwy i spakować tam wszystkie potrzebne podczas wyprawy rzeczy. Najczęściej mają zamontowane koła 28 cali. Waga rowerów trekkingowych waha się od 15 do mniej więcej 25 kg.

Rower szosowy

Rower szosowy jest to rower, dostosowany do jazdy po twardej, równej drodze i przy dużych prędkościach. Wykorzystywany przede wszystkim do jazdy sportowej. Najbardziej charakterystyczną cechą, wyróżniającą rowery szosowe jest kierownica szosowa, przypominająca baranie rogi, tak zwany baranek.

Ten rower nie jest przeznaczony do jazdy w terenie, jest mniej komfortowy i dość wąsko specjalizowany. Specyficzna sportowa budowa ramy wymusza u kierowcy jazdę w dość nietypowej, mocno pochylonej do przodu pozycji, wpływającej na aerodynamikę. Rower szosowy jest najczęściej wyposażony w koła 28 cali oraz cienkie, gładkie, pompowane do bardzo wysokich ciśnień opony. Wszystkie wymienione wyżej cechy oraz stosunkowo niska waga pojazdu powodują, że szosówki łatwo mogą rozwijać dużo większą prędkość, niż inne modele. 

Rower górski

Rowery górskie czy MTB (Mountain Terrain Bike), jak można wywnioskować z nazwy, są przeznaczone do jazdy szlakami górskimi o różnym stopniu trudności, ale równie dobrze się sprawdzą na ścieżkach leśnych oraz innych niesprzyjających warunkach.

Najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną cechą rowerów górskich są grube, szerokie opony, które amortyzują wszelkie nierówności i ułatwiają jazdę po trudnych terenach. Rower górski w większości przypadków posiada amortyzowany przedni widelec (hardtail). Są też modele, wyposażone w dwa amortyzatory (full-suspension) albo tylko tylny (softail).

Rama MTB najczęściej jest dostosowana do jazdy w pozycji pochylonej. Koła rowerów górskich przeważnie są rozmiarach 26 cali, ale dostępne też 27.5 oraz 29 cali. Rower górski idealnie się sprawdza na trudnych terenach, ale  nie jest to model uniwersalny. Oczywiście, można nim jeździć asfaltowymi drogami miasta, ale nie zastąpi on mniej gabarytowych, lekkich, dostosowanych do jazdy w pozycji wyprostowanej klasycznych rowerów miejskich. Nie zastąpi on również roweru szosowego, a zwłaszcza trekkingowego, wyposażonego we wszystkie niezbędne dla długich podróży elementy.

Kupować czy wypożyczać?

Rozważając zakup roweru, zawsze warto zadać sobie najpierw dwa podstawowe pytania: do jakich celów i jak często będzie on wykorzystywany? Jeśli masz pewność, że będziesz jeździć nim prawie codziennie, na przykład do pracy, opłaca się kupić sobie komfortowy i lekki rower miejski. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tego typu transportem i nie wiesz, czy ta przyjaźń przetrwa dłużej, warto najpierw wypożyczyć go sobie na jakiś czas i sprawdzić, czy rower na pewno jest transportem dla ciebie.

Korzystasz z roweru większość czasu w terenach miejskich, ale raz na kilka miesięcy lubisz wyjeżdżać gdzieś w na szlaki górskie czy w dłuższe wyprawy rowerowe? Wtedy zakup kilku rowerów na każdą z tych okazji zdecydowanie się nie opłaca. Dobry rower nie jest pojazdem tanim, a poza tym zajmują oni bardzo dużo miejsca. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zakup jednego, tego, który jest potrzebny na co dzień, a rowery górskie czy trekkingowe zawsze można wynająć na czas wyjazdu. Poza ekonomią kosztów i miejsca, takie rozwiązanie umożliwia też wypróbowanie za każdym razem nowych modeli rowerów, pewność w sprawności i bezpieczności wypożyczonego transportu oraz możliwość posiadania lepszego sprzętu za mniejszą cenę.

 

Czytaj też Jak zorganizować wakacje rowerowe w Zakopanem?

Poprzedni Następny