1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Rusztowania - ich różnorodność i szerokie zastosowanie
Poprzedni Następny

Rusztowania - ich różnorodność i szerokie zastosowanie

Rusztowania budowlane to wbrew pozorom bardzo szeroki zakres możliwości. Ich różnorodne formy pozwalają na kompleksowe dopasowanie konstrukcji do potrzeb użytkowników. Rusztowania mogą być różnie wykorzystywane, bazować na odmiennej konstrukcji czy materiale wykonania, a rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje rusztowań – elewacyjne, samonośne i przejezdne. Poszczególne modele wykonywane są ze stali, aluminium czy drewna, a wśród głównych typów rusztowań znajdziemy rozwiązania w systemach modułowych i ramowych.  

Rusztowania elewacyjne, samonośne i przejezdne

Rusztowania elewacyjne należą do najczęściej spotykanych rusztowań, bowiem wykorzystywane są one w większości remontów fasad, na budowach itp. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są one mocowane do elementów konstrukcyjnych budynku. Rusztowania samonośne z kolei nie potrzebują dodatkowych podpór, a ich zastosowanie znajdziemy w remontach budynków czy podczas konserwacji i napraw różnorodnych maszyn czy urządzeń. Rusztowania przejezdne to także rusztowania samonośne, jednak pozwalają one na ich przemieszczanie dzięki zamontowanym w ich podstawie kołom z blokadą. To doskonały wariant do prac remontowych, naprawczych, konserwacyjnych czy instalacyjnych.

Rusztowania stalowe, aluminiowe bądź drewniane

Produkowane obecnie rusztowania wykonywane są w głównej mierze ze stali i aluminium. Konstrukcje rusztowań wykonane ze stali charakteryzuje wysoka wytrzymałość i wydajność – mogą być bardzo długo wykorzystywane. Niestety są one stosunkowo ciężkie, dlatego nie zawsze zdają egzamin. Rusztowania z aluminium są znacznie lżejsze, co ułatwia zarówno ich montaż jak i transport. Co więcej ich wykorzystanie na budowach nie obciąża zbytnio fasady budynku szczególnie w przypadku rusztowań elewacyjnych. Rusztowania drewniane należą obecnie do rzadkości, gdyż powyższe warianty ze stali i aluminium są znacznie bardziej funkcjonalne, łatwiejsze w montażu i wytrzymalsze.

Rusztowania modułowe i ramowe

Najpopularniejszym wariantem rusztowań są systemy modułowe. Składają się one z wielu elementów, które wspólnie tworzą konstrukcję przestrzenną. Rusztowania modułowe składają się z pionowych stojaków będących szkieletem konstrukcji oraz elementów, które mocowane są do węzłów znajdujących się na stojakach. Za sprawą umieszczonych w węzłach rygli, stężeń i wsporników, rusztowanie staje się sztywne i wytrzymałe. Uzupełnieniem rusztowania są w tym wariancie podesty, barierki bezpieczeństwa, drabinki i osprzęt niezbędny do pracy. Rusztowania ramowe z kolei składają się z płaskich ram montowanych poprzecznie i tworzących bazę całej konstrukcji. Obejmują one najczęściej mniej elementów aniżeli rusztowania modułowe, są jednak przy tym także mniej elastyczne i trudniejsze do dopasowania.

Dostępne są również rusztowania specjalne, które stanowią połączenie innych rusztowań. Jest to opcja, która pozwala złożyć konstrukcje idealnie dostosowane do określonych warunków i potrzeb np. w trudno dostępnych miejscach. Połączenie różnych elementów tworzyć może zatem bardzo charakterystyczne kształty.

Praca na rusztowaniu – rodzaje rusztowań w zależności od przeznaczenia

Wśród różnorodnych opcji rusztowań rozróżniać możemy także rusztowania dostosowane do określonych potrzeb użytkowników. Znaleźć możemy zatem rusztowania:

  • Kolumnowe – znane również pod nazwą warszawskie, bazują na pionowych rurach, do których podłączane są mniejsze elementy, a całość tworzy jeden segment. Wykorzystywane są one przy pracach budowalnych na niewielkich wysokościach, najczęściej w budowach i pracach renowacyjnych itp. w budynkach mieszkalnych i domach jednorodzinnych. Doskonale zdają egzamin przy pracach ociepleniowych czy elewacyjnych, gdzie pozwalają na wygodne przemieszczanie i przestawianie segmentów rusztowania.
  • Kozłowe – rusztowania tego rodzaju to najczęściej konstrukcja bazująca na dwóch podporach przestrzennych i pomoście wykonanym z grubych desek. To doskonała alternatywa dla różnych pracach budowlanych, remontowych czy elektrycznych na wysokości do 2,5 metra.
  • Ramowe – opcja ta składa się z pomostów i stężeń utrzymujących rusztowanie. Łączą się w nim poziome i ukośne elementy. Podest składa się tutaj z płaskich ram, które pozwalają na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się po rusztowaniu. To forma szybka i łatwa w montażu i demontażu, co pozwala na sprawne dopasowanie całej konstrukcji do bieżących potrzeb.
  • Wspornikowe – to podstawowe elementy, często połączone z budynkiem. Każda ich część musi być odpowiednio podparta i usztywniona, aby zapewnić stabilną konstrukcję. Rozwiązanie to stosowane jest w nadbudowach budynków, szczególnie tych wysokich, gdzie nie ma kondygnacji. Wysięgniki tych podestów nie mogą wystawać dalej niż 1,5 metra poza budynkiem.

Jak widać różnorodność rusztowań jest naprawdę spora. Pozwalają one na bezpieczną i wygodną pracę w różnych warunkach. Niestety ich spore koszty sprawiają, że warto rozważyć tańszą alternatywę jaką będzie ich wypożyczenie, które pozwoli wykonać budowę, remont bądź inną pracę na wysokości bez obciążania budżetu.

Poprzedni Następny