1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Sprzęt do nauki pływania
Poprzedni Następny

Sprzęt do nauki pływania

Nauka pływania wydaje się być dziecinnie prosta i dla wielu osób nie wymaga zastosowania specjalistycznych sprzętów. Nie każdy jednak ma tyle pewności siebie i odwagi, aby rzucać się na głęboką wodę bez dodatkowego wsparcia. Świetnym rozwiązaniem pozwalającym na rozwinięcie się w pływaniu staje się szereg sprzętów do nauki, które pozwolą krok po kroku poczuć się jak ryba w wodzie. Ich spory wybór pozwala dobrać optymalną opcję, którą można kupić, ale i wypożyczyć.

Dlaczego warto wyposażyć się w sprzęt do nauki pływania?

Pływanie to dziedzina sportu, którą warto uprawiać od najmłodszych lat. Najważniejsze podczas nauki pływania jest jednak bezpieczeństwo, dlatego doskonale jest skorzystać w tym aspekcie z pomocy doświadczonego instruktora bądź cierpliwego rodzica, który wspomoże w rozwijaniu umiejętności. Bez względu na to czy do nauki pływania przymierza się dziecko czy osoba starsza – nigdy nie jest za późno na to aby zacząć -  warto skorzystać z obfitości akcesoriów, które pozwolą przełamać lody i oswoić się z wodą. Taka dodatkowa „ochrona” i wsparcie będzie również dodatkową motywacją.

Akcesoria do nauki pływania dla poczatkujących

Na basenach, w sklepach sportowych itp. znaleźć można cały szereg rozwiązań pomocnych w nauce pływania. Szczególnie popularne w pierwszych próbach nauki pływania są dmuchane koła, które pomagają polubić aktywności w wodzie, a później zostać mogą np. zabawką. To świetna opcja dla najmłodszych dzieci. Ciekawym rozwiązaniem są również rękawki zwane motylkami, które oferowane w różnych rozmiarach będą idealnym wsparciem nauki pływania dla maluszków jak i starszych dzieci. Z ich pomocą podczas zabaw w wodzie głowa i szyja dziecka będzie znajdowała się nad powierzchnią wody.

Do akcesoriów do nauki pływania w każdym wieku zaliczyć możemy także kamizelki. Dostępne w szerokim zakresie rozmiarów, za zadanie mają utrzymanie tułowia na wodzie, a dzięki temu ułatwiają adeptowi sztuki pływania pierwsze próby poruszania się różnymi technikami. Kamizelki pozwalają uzyskać odpowiednią pozycję podczas pływania, a ciasno przylegając do ciała zapewniają opływową sylwetkę, nie krępując jednocześnie ruchów. Dzieci bardzo szybko uczą się z ich pomocą prawidłowej postawy podczas pływania. Dobierając kamizelkę warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana – najlepsze są modele z neoprenu, który dodatkowo zapewnia optymalny komfort termiczny np. podczas pływania w chłodniejszej wodzie. Wiele modeli kamizelek wyposażone jest w ochronne warstwy UPF chroniące skórę przed słońcem i szkodliwym wpływem promieniowania UV. Tego rodzaju akcesoria doposażone są często w zintegrowane pływaki, które wraz z postępami w nauce pływania można stopniowo usuwać. Dobierając kamizelkę asekuracyjną należy zwrócić uwagę na optymalny dobór rozmiaru, w tym dopasowanego do wzrostu i masy ciała.

Deski do pływania to kolejna opcja wspomagająca naukę pływania. Są one niezwykle popularnym rozwiązaniem w szkołach pływania i na basenach. Z pomocą deski można uczyć się różnych technik pływackich np. żabką czy pieskiem. Wybór desek do pływania jest całkiem spory, bowiem znaleźć możemy modele klasyczne wykonane z pianki, jak również opcje dmuchane wykonane z tworzyw typu PVC czy wzmacnianego nylonu. Obie alternatywy pozwalają użytkownikowi utrzymać się na powierzchni wody i wspierają pierwsze próby szlifowania umiejętności pływackich.

Ciekawym gadżetem do nauki pływania jest także pas pływacki, który stanowić może świetną alternatywę dla dmuchanego koła. Jest to rozwiązanie doskonałe dla osób starszych i młodzieży próbujących swoich sił. Pas pływacki wykonany jest z lekkiego materiału, z reguły jest to pianka o właściwościach unoszących ciało na wodzie. Nie można się w nim zanurzyć, co pozwala czuć się pewniej i bezpieczniej podczas nauki pływania. Jego dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania go np. w ćwiczeniach rehabilitacyjnych lub fizjoterapii. Często spotkać możemy się również z zajęciami fitnessu w basenie właśnie z wykorzystaniem pasów pływackich. Dzięki używaniu pasa możliwe jest utrzymywanie bardziej pionowej pozycji w wodzie, co podczas pływania pozwala na lepsze ułożenie bioder i wsparcie pracy nóg. Pas pływacki to element, który powinien być lekki i elastyczny, doskonale dopasowujący się do ciała, dlatego warto szukać odpowiedniego do potrzeb rozmiaru.

Kupić czy wypożyczyć?

Celem nauki pływania jest zdobycie umiejętności, które pozwolą bez wsparcia i dodatkowej asekuracji sprawnie poruszać się w wodzie. Zakup sprzętu do nauki pływania nie należy do szczególnie kosztownych, jednak wraz z postępami w nauce staje się zbędny. Wypożyczenie go staje się zatem bardziej racjonalnym wyborem, gdy zależy nam na oszczędności pieniędzy, miejsca do przechowywania i czasu np. na późniejsze szukanie osoby chętnej do jego odkupienia. To także lepszy wariant gdy np. na basenie czy podczas wyjazdu wakacyjnego chcemy jednorazowo wesprzeć siebie lub swoje dziecko w dodatkowy sprzęt wspomagający bezpieczną zabawę w wodzie.

Poprzedni Następny