1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Sprzęt rehabilitacyjny
Poprzedni Następny

Sprzęt rehabilitacyjny

Kiedy warto wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Konieczność zaopiekowania się osobą starszą, bądź bliską osobą po urazie czy ciężkiej operacji, w warunkach domowych nie należy do łatwych wyzwań. Często niezbędny staje się specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny czy ortopedyczny. Niestety nie należy on do tanich, a co za tym idzie, nie każdy może sobie pozwolić na tak dużą inwestycję. Bywa również, że czas, w którym ten sprzęt będziemy użytkować, jest niedługi, z tego powodu zakup nowego zupełnie mija się z celem. Rozwiązaniem w powyższych sytuacjach staje się możliwość wypożyczenia odpowiednich akcesoriów, które pomogą w opiece nad osobami wymagającymi rehabilitacji i wsparcia.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny można wypożyczyć?

Możliwości wypożyczenia sprzętów rehabilitacyjnych są naprawdę spore. Warto je rozważyć w sytuacjach, w których pacjentowi potrzebne jest wsparcie w poruszaniu się, albo wymaga ono odpowiednich rozwiązań dla poprawy codziennego funkcjonowania, itp. Wypożyczenie wózka inwalidzkiego czy innych sprzętów rehabilitacyjnych na dłuższą metę, czy też w sytuacjach przejściowych jest idealnym rozwiązaniem. Wśród sprzętów jakie możemy znaleźć w szerokiej gamie produktów tego typu, warto wymienić nie tylko wózki inwalidzkie, ale i łóżka rehabilitacyjne, ortezy, koncentratory tlenu, balkoniki, podpórki, kule inwalidzkie i wiele innych rozwiązań, np. dla osób starszych, które potrzebują zyskać stabilność i większą łatwość poruszania na co dzień, bądź podczas zabiegów rehabilitacji.

Sprzęty rehabilitacyjne można uzyskać w bardzo wielu miejscach, a przy tym zdarza się, że wraz z nimi oferowane jest wsparcie w naprawie sprzętu czy w dostawie artykułów pielęgnacyjnych. Niemałe znaczenie ma również pomoc w prawidłowym montażu sprzętów bądź wskazaniu instrukcji ich prawidłowej obsługi i konserwacji. Ponieważ wypożyczyć możemy praktycznie wszystko: od łóżek rehabilitacyjnych i wózków inwalidzkich, po kule i materace przeciwodleżynowe, możliwości zadbania o siebie samych lub naszych najbliższych w potrzebie, mamy naprawdę wiele. W zależności od rodzaju sprzętu i naszych potrzeb można wynająć np. wózek inwalidzki na miesiąc, ale i na rok i więcej. 

Kiedy warto wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Wypożyczenie sprzętów rehabilitacyjnych najczęściej wykorzystywane jest, gdy nie stać nas na zakup nowego, ale i wówczas, gdy potrzebujemy ich jedynie na krótki czas. Szczególnie cenne są one w przypadku osób starszych, które potrzebują skorzystać z solidnego łóżka rehabilitacyjnego, uzupełnić wyposażenie łazienki o wannę windową dla wsparcia codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, bądź zmuszone są poruszać się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Podobnie z opieką nad osobami po urazach np. złamaniach czy po przebyciu poważnych operacji. Zakup tego rodzaju sprzętu jest często niemożliwy z powodu wysokich cen, stąd możliwość ich wypożyczenia to niebywałe wsparcie przy niskich kosztach. Gdy sprzęt medyczny staje się zbędny, możemy go zwrócić, bez obaw o jego przechowywanie, dalszą sprzedaż czy konserwację, aby mógł służyć kolejnym osobom w potrzebie. 

Użytkowanie używanego sprzętu ma swoje wady i zalety, jednak najważniejsze w nim jest to, aby był odpowiednio zadbany. Wypożyczony wózek inwalidzki czy łóżko mogą wyraźnie podnieść komfort życia osobom w potrzebie, dlatego naprawdę warto poszukać takich opcji. 

Jak uzyskać dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego można starać się o refundację sprzętu do rehabilitacji. Takie rozwiązanie wymaga jednak udziału własnego. NFZ udziela dofinansowania tylko do wysokości limitu, który jest określony przez Ministerstwo Zdrowia. Więc jeżeli sprzęt będzie droższy, niż zakłada NFZ, pacjent musi dopłacić różnicę. Osoby niepełnosprawne mogą wtedy ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

O dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego pacjent może się starać pod warunkiem przedstawienia zalecenia, które wystawia uprawniony lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Przed realizacją zlecenie, należy je potwierdzić w wojewódzkim oddziale NFZ, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Po uzyskaniu potwierdzenia NFZ do refundacji pacjent może zgłosić się do wybranej przez siebie placówki w całym kraju, która ma podpisaną umowę z NFZ w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne. Każda taka placówka musi zapewnić co najmniej jeden wyrób medyczny w cenie, która nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych.

W przypadku starania się o dofinansowanie z PFRON należy przedstawić dokument potwierdzający niepełnosprawność oraz spełnić kryterium dochodowe.

Zdarza się, że sprzęt zalecony przez lekarza nie jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i nie jest refundowany przez NFZ. W takim przypadku można się zwrócić o dofinansowanie do PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), które może udzielić nam refundacji maksymalnie do 80% wartości sprzętu.

Jakie dokumenty będziesz potrzebował przy staraniu się o dofinansowanie:

  • aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • dokument potwierdzający przewidywany koszt zakupu sprzętu (np. specyfikacja cenowa)
  • oświadczenie o wysokości dochodów,
  • zaświadczenie od lekarza.

Zalety wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego

W wielu przypadkach, w których osoba chora potrzebuje intensywnej rehabilitacji, czasu na zaopatrzenie jej w odpowiedni sprzęt nie ma za wiele, trzeba działać natychmiastowo. Wypożyczenie odpowiednich akcesoriów może przynieść wymierne rezultaty dla jej zdrowia, a nawet życia, dlatego nie warto się do nich zniechęcać – w razie potrzeby z czasem można zakupić nowe.

Korzystanie z wypożyczonych sprzętów to okazja do uzyskania rozwiązań najwyższej jakości. Zakup tego rodzaju opcji jest bardzo drogi, a z czasem, gdy urządzenia czy akcesoria będą już zbędne, nie łatwo go odsprzedać w dobrej cenie. Wypożyczony sprzęt medyczny po prostu oddajemy, zaoszczędzając mnóstwo pieniędzy i czasu. Rozwiązanie to szczególnie przydatne może być w przypadku najmłodszych, którzy szybko z pomocnych urządzeń i rozwiązań wyrastają, co wymusza inwestowanie w kolejne sprzęty – ich  wypożyczenie jest zatem znacznie mniej kłopotliwe. 

Wypożyczony sprzęt to możliwość sprawdzenia, czy dana opcja nam odpowiada. Korzystając z wynajętych rozwiązań, możemy przetestować poszczególne rozwiązania, a później kupić coś najbliższe ideałowi. Czasami ten krótki okres użytkowania, pozwala odkryć mankamenty sprzętu, które po jego zakupie musielibyśmy zaakceptować. Wypożyczając mamy możliwość znalezienia najlepiej dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb sprzętów medycznych. 

Jeżeli powrót do zdrowia wymaga skorzystania z bardzo drogiego sprzętu, a jednocześnie wiemy, że rekonwalescencja nie będzie trwała bardzo długo, lepszym pomysłem jest wypożyczenie sprzętu. Warto pamiętać, że same zajęcia z rehabilitantem są kosztowne, więc lepiej część środków na kupno sprzętu przeznaczyć na sesje ćwiczeń, mające na celu wrócić nam zdrowie.

Jeżeli jednak uraz jest na tyle poważny, że musimy korzystać ze sprzętu bardzo długo lub dożywotnio, lepszym wyjściem będzie zakup takiej rzeczy i skorzystać z dofinansowania NFZ. Często też urazy wymagają długiej rehabilitacji, w związku z czym wypożyczanie sprzętu staje się mało opłacalne.

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub wypożyczeniu sprzętów rehabilitacyjnych warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. W końcu mają służyć naszemu zdrowiu i lepszemu samopoczuciu, a przy tym nie zrujnować domowego budżetu. 

Ostatnio na naszym blogu: Sprzęt narciarski - zabaw się na stoku - Rentalo.pl

Poprzedni Następny