1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Super pomysły na święta w stylu eko!

Super pomysły na święta w stylu eko!

super pomysły na święta w stylu eko

Święta to magiczny czas, którego nieodzownym symbolem są pięknie przystrojone choinki zdobiące nasze domy oraz prezenty. Poszukując idealnego drzewka czy podarunków mamy wiele możliwości wyboru. W przypadku drzewka – możemy zakupić choinkę sztuczną, postawić na żywą ciętą lub w donicy, a także poszukać opcji jej wypożyczenia! Ten ostatni z wariantów zdaje się być najbardziej ekonomiczną i ekologiczną zarazem alternatywą, która sprawi, że święta będą wyjątkowe, a choinka dostanie po nich drugie życie. 

Prezenty w stylu eko

W przypadku prezentów zazwyczaj mamy problem z tym co kupić, przez co może się okazać, że podarunek nie jest do końca trafiony. Kupuj prezenty tak, by nie miały szansy wylądować w koszu. Prezent ma sens tylko wtedy, gdy był kupowany z myślą o konkretnej osobie. Zamiast koncentrować się na rzeczach materialnych, możemy podarować bliskiej osobie voucher na atrakcyjne spędzanie czasu (np. jazda quadem), bilet do teatru lub do spa. Jeżeli masz więcej czasu możesz przygotować prezenty DIY, np. ozdoby drewniane, obraz na płótnie, wieniec, kosmetyki czy własnoręcznie robione świece! Również rzeczy spożywcze, jak np. miody czy nalewki są dobrym pomysłem na prezent w stylu eko.

Zadbaj również o ekologiczne opakowania. Papier do pakowania prezentów jest ładny, ale mało ekologiczny. Po rozpakowaniu prezentu natychmiast trafia do kosza. Prezenty możesz zapakować w kartonowe pudełka lub płócienne torby, które na pewno będą mogły zostać wykorzystane nawet po świętach. 

Eko święta - przygotowania

Przy przygotowaniach do Świąt również można działać ekologicznie. Zaplanuj zakupy w taki sposób, by nic się nie zmarnowało. Zastanów się, czy jest coś, z czym możecie się obejść. Dostosuj ilość jedzenia do zaproszonych osób. Pozostałe jedzenie możesz zapakować gościom do pojemników lub zamrozić.

Do sprzątania możesz użyć ekologicznych płynów lub zrobić je samemu z rzeczy dostępnych w prawie każdej kuchni: octu, sody oczyszczonej, cytryny. Szyby bez smug uzyskasz po umyciu ich wodą z octem, a zlew i armatura zalśnią po umyciu sodą z cytryną.

Zadbaj o ekologiczne nakrycie stołu - zamiast papierowych serwetek wybierz te bawełniane, zamiast stroików z ciętych gałązek, postaw na rośliny w doniczkach lub klasyczne drewniane lub szklane ozdoby, które zostaną z Wami na lata.

Choinka - prawdziwa czy sztuczna?

W każdym domu preferencje są różne, jedni na święta wyjmują swoją zakurzoną choinkę sztuczną, inni z kolei co roku wybierają pachnące, prawdziwe drzewko. Inwestycja w choinkę to nie mały wydatek gdy szukamy czegoś imponującego, a bez względu na to czy wybierzemy opcję drzewka sztucznego, czy prawdziwego, po świątecznym okresie musimy albo znaleźć miejsce do przechowywania tej pierwszej, albo wyrzucić tę drugą. 

Zalet obu rodzajów choinek można wymieniać wiele, jednak jedno jest pewne – inwestycja w wypożyczenie choinki może okazać się najlepszym rozwiązaniem, w tym między innymi dla środowiska. Żywa choinka w donicy może po spełnieniu swojego zadania zostać odebrana i ponownie posadzona lub wykorzystana w innych celach. Warto uświadomić sobie jak taka drobna decyzja może wpływać na nasze środowisko – w Polsce co roku na święta ścinanych jest prawie 6 milionów drzewek, tylko po to, aby te przez tych kilka tygodni przyozdobiły nasze domy! Smutny widok stosu choinek na śmietniku nie musi być naszym udziałem dzięki możliwościom ich wypożyczenia właśnie. 

Na choince powieś drewniane, naturalne ozdoby, np. pierniczki, laski cynamonu, szyszki, które posłużą na kilka sezonów.

Dlaczego warto wypożyczać choinki?

Dla miłośników Bożego Narodzenia choinka jest elementem dopełniającym odświętny klimat. Żywe drzewko jest szczególną dekoracją, bowiem jego zapach i piękna forma zachwyca i pozytywnie nastraja. Wypożyczenie choinki pozwala cieszyć się cudowną dekoracją, a przy tym jest sposobem na to, abyśmy mogli działać zgodnie z naturą. Piękne, zadbane i ukorzenione drzewko z pewnego źródła daje upust tradycji i bezsprzecznie wprowadza cudowną atmosferę świąt. 

Postawienie na wypożyczoną choinkę w porównaniu do zakupu opcji sztucznej lub ciętej to również spore ograniczenie śladu węglowego. W tym aspekcie plastikowe choinki, aby stały się bardziej ekologiczne od tych żywych, musiałyby służyć nam co najmniej 10-12 lat! W przypadku zakupu drzewek ciętych konieczne jest z kolei ich późniejsze zutylizowanie, co także nie jest obojętne dla środowiska. Wypożyczona choinka po świętach wraca np. do szkółki leśnej, gdzie jest ponownie zasadzona, a to duży plus.

Inną zaletą inwestycji w wypożyczenie choinki są walory żywych drzewek. Zaledwie jedna dorosła sosna jest w stanie wyprodukować zapas tlenu dla trzech osób, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla w ilości porównywalnej do tego wytwarzanego przez dwa gospodarstwa domowe. Wybór wypożyczonej choinki w donicy nie jest zatem wyłącznie dbałością o środowisko, ale i nas samych. Takie nowe podejście do tradycji może okazać się obopólną wygraną – i dla nas, i dla natury!

Czy wypożyczenie choinki jest drogie?

W zależności od miejsca wypożyczenie choinki to kwestia kilkudziesięciu złotych. Bardzo często część tej kwoty stanowi kaucję, dlatego przy zwrocie drzewka odzyskujemy ją i pieniążki te wracają do naszego portfela. W ofercie dostępne są bardzo różnorodne choinki – od niewielkich około 100 cm, po okazy do 180 cm. Cena uzależniona jest od rozmiarów wybranego drzewka, jak również jego pochodzenia, jednak rzadko przekracza ona 50 zł.  

Opieka nad wypożyczoną choinką

Ważnym aspektem związanym z wypożyczeniem drzewka świątecznego jest zadbanie o jego prawidłową opiekę. Ponieważ choinka ma ponownie trafić do ziemi, musimy zadbać o nią tak, aby pozostała cała i zdrowa przez całą wizytę w naszym domu. Wśród najważniejszych zasad dbania o wypożyczoną choinkę jest pamiętanie o jej odpowiednim umiejscowieniu. Drzewko nie może przebywać nazbyt długo w ogrzewanych pomieszczeniach, dlatego najlepiej wypożyczyć je na okres do dwóch tygodni, aby nadmierne ciepło nie wpłynęło niekorzystnie na jego kondycję. Warto również zadbać o to, aby choinka nie stała w pobliżu źródeł ciepła jak np. grzejnik, telewizor, w tym także z dala od ogrzewanej podłogi. Opiekując się drzewkiem, należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu, niezbyt obfitym, średnio dwa razy w tygodniu. 

W temacie dekoracji wypożyczonej choinki warto być oszczędnym. Należy unikać nabłyszczających i kolorowych sprejów czy sztucznego śniegu, ale i ciężkich ozdób. Nie powinno się pod żadnym pozorem również przycinać gałęzi, pędów czy uszkadzać korzeni drzewka, trzeba o to zadbać zarówno podczas transportu, ustawiania i dekorowania, jak i przy rozbieraniu choinki. Reguł pielęgnacji jest całkiem sporo, jednak nie są one zbyt wymagające i każdy przy odrobinie zaangażowania z łatwością im podoła. Wypożyczona choinka z pewnością odwzajemni się pięknym zapachem i świeżym wyglądem. 

Kto wypożycza choinkę na te święta? 

Ostatnio na blogu: https://rentalo.pl/blog/gra-na-instrumentach-muzycznych