1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Województwo opolskie: gdzie pojechać?
Poprzedni

Województwo opolskie: gdzie pojechać?

Nie patrząc na dość skromne terytorium, jedno z najmniejszych województw kraju chowa w sobie wiele skarbów turystycznych. W tym artykule zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów na podróż na terenie województwa opolskiego. 

Podróż do zamku z bajek Disneya

Marzyłeś kiedyś zostać postacią z bajek Disneya, przymierzyć piękną sukienkę księżniczki czy strój króla? To koniecznie musisz zwiedzić zamek w Mosznej! Swoją bajkową architekturą i klimatem zamek przyciąga wielu turystów z całego kraju. Składa się on z 99 wież oraz 365 pomieszczeń, większość z nich są dostępne dla odwiedzających. Do zamku należy też zabytkowy park o powierzchni około 10 hektarów.

Zamek jest dostępny nie tylko do zwiedzania. Jest to też idealne miejsce na klimatyczne wesele w zabytkowych salach czy imprezę okolicznościową. Znajdziemy tu również siedem sal konferencyjnych, udostępnianych w celach spotkań biznesowych, restauracje, kawiarnie, a nawet SPA. Gospodarze zamku oferują możliwość noclegu w odrestaurowanych pokojach. 

Zabytkowy zamek w Mosznej jest idealnym miejscem na tematyczną sesję zdjęciową. W wypożyczalniach na pewno znajdziesz różne stroje, pasujące do wybranej epoki oraz wszystkie potrzebne akcesoria. 

Więcej informacji o zamku oraz wirtualny spacer na stronie: mosznazamek.pl.

Wyprawa górska na Biskupią Kopę

W województwie opolskim znajdzie się coś dla miłośników wypraw górskich. Biskupia Kopa, której wysokość wynosi 890 m n.p.m., to najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich. Co prawda, najwyższy szczyt górski oraz zabytkowa wieża widokowa znajdują się po stronie czeskiej. Z wieży o wysokości 18 m, odkrywa się piękna panorama na leżące w pobliżu polskie oraz czeskie miejscowości. Znajdziesz tu cztery szlaki piesze o różnej długości i stopniu zaawansowania, dwie ścieżki dydaktyczne oraz szlak rowerowy. 

Wybierając się na szlaki rowerowe, pamiętaj, że rowery miejskie nie są dostosowane do podróży górskich. Żeby twoja podróż była bezpieczna, zadbaj o odpowiedni rower. Wypożyczalnie oferują różnego rodzaju rowery górskie, w tym też elektryczne. Więcej na temat rowerów czytaj w naszym artykule Rowery: kupować czy wypożyczać?

Jezioro Otmuchowskie 

Relaks czy aktywne spędzanie czasu? Nad Jeziorem Otmuchowskim znajdzie się coś dla każdego. Jezioro jest bardzo atrakcyjnym zbiornikiem rekreacyjno-wypoczynkowym. Nie patrząc na to, jest ono miejscem bardziej spokojnym od swojego bliskiego sąsiada - Jeziora Nyskiego. Co prawda ma to też swoje wady, wśród których brak chronionych kąpielisk.

Możemy tu popływać na różnych sprzętach wodnych, pospacerować w pięknej okolicy, otoczonej z daleka Sudetami czy odpocząć na plaży. Główną atrakcje Jezioro Otmuchowskie stanowi jednak dla wędkarzy oraz żeglarzy. W szerokiej ofercie wypożyczalni można znaleźć wszystkie niezbędne sprzęty o różnym stopniu zaawansowania. 

Niedaleko jeziora znajdziemy też unikatowe siedlisko czapli siwej.

Najładniejsze bazyliki i katedry Polski i świata „w pigułce”

Jak w ciągu zaledwie kilku godzin zobaczyć kilkanaście najładniejszych bazylik i katedr katolickich nie tylko z Polski, ale i całego świata? To jest możliwe! Odwiedź Park miniatur Olszowa. Znajdziesz tu między innymi Kościół Mariacki oraz Katedrę na Wawelu w Krakowie, Bazylikę Św. Marka w Wenecji, Bazylikę w Rzymie oraz Paryska Katedrę Notre Dame. Wszystkie miniatury są wykonane w jednej skali 1:25, a największa z nich ma wysokość ponad 6 metrów. Poza parkiem dostępne jest tu wiele innych atrakcji rodzinnych, plac zabaw dla dzieci, restauracja oraz hotel.

(Nie)historyczne muzea 

Oprócz parków i zamków w województwie opolskim znajdziemy też wiele różnych muzeów. Jest tu między innymi multimedialne Muzeum Polskiej Piosenki z własnym studio nagraniowym, które jest dostępne nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla każdego chętnego nagrać własny hit. 

Niesamowite wrażenia obiecuje nam również Fabryka Robotów Sebastiana Kucharskiego. Twórca mówi, że inspiracją do budowania stalowych robotów posłużyły filmy Sci-fi. Wszystkie roboty są robione ręcznie, a materiałem dla nich służy złom samochodowy oraz inne przeznaczone do recyklingu odpady stalowe. Jest to jedyna taka fabryka w Polsce.

Poprzedni