1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wynajem działki – czy warto?
Poprzedni Następny

Wynajem działki – czy warto?

Zakup działki to duża inwestycja, na którą ciężko się zdecydować. Jeśli planujemy sezonową działalność gospodarczą lub szukamy działki wakacyjnej/ rekreacyjnej warto zastanowić się nad jej wynajmem. Dzięki temu unikniemy poniesienia wysokich kosztów zakupu.

ścieżka w ogrodzie

Zalety wynajmowania działki.

Zdecydowanie największą zaletą wynajmowania działki jest niski koszt początkowy. Zazwyczaj działka kosztuje kilkadziesiąt – kilkaset złotych. Zaś wynajem działki rekreacyjnej o powierzchni 500 m 2 kosztuje ok. 2000/ 3000 zł miesięcznie . Warto jednak dokładnie obliczyć czas trwania naszego wynajmu i sprawdzić, czy bardziej nie będzie nam się opłacać jej kupno.

Często wynajmowanie działki wiąże się z prawem do jej pierwokupu. Co oznacza, że w razie gdyby właściciel chciał ją sprzedać – mamy do niej pierwszeństwo. Jest to dobra okazja, gdy chcemy wynająć działkę „na próbę” aby sprawdzić, czy będzie nam ona odpowiadać.

Kolejną zaletą takiego wyboru jest brak formalności związanych z kupnem działki. Niestety, kupno ziemi wiąże się z wieloma ustaleniami prawnymi. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na wzięcie kredytu – musimy liczyć się z tym, że może to trochę potrwać, bądź możemy go nie dostać. Przy wynajmie spisujemy jedynie umowę najmu z właścicielem i już możemy użytkować naszą działkę.

Zalety kupna działki

Największą zaletą kupna działki jest oczywiście to, że posiadamy ją na własność. Możemy w każdym momencie coś na niej wybudować, przerabiać ją w dowolny sposób i gospodarować nią tak jak chcemy. Jeżeli jest to działka wakacyjna, podczas gdy jej nie używamy możemy ją wynająć komuś innemu i po jakimś czasie zwróci nam się część kosztów zakupu.

Nieruchomości wraz z biegiem czasu drożeją, a więc działkę po jakimś czasie możemy sprzedać z zyskiem.

Wady wynajmowania działki

Działka na wynajem posiada główną wadę - nie możemy na niej nic wybudować. Dodatkowo, wynajem jest dość drogi i może wynieść nawet 36 tysięcy rocznie. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę wszystkie „zagrożenia” wynikające z zawierania umowy. Lecz przede wszystkim największą wadą jest to, że działka nie jest nasza.

Wady kupna działki

Największą wada kupna działki jest to, że jej zakup jest drogi i skomplikowany. Trzeba przygotować dużą ilość dokumentów i zaświadczeń aby nabyć ziemię. Dodatkowo, zakup jest ostateczny. Teoretycznie można działkę sprzedać, jednak wiąże się to z większymi komplikacjami niż po prostu rozwiązanie umowy wynajmu.

Kiedy warto wynająć, a kiedy kupić działkę?

Wynajem działki warto rozważyć gdy nie jesteśmy do końca zdecydowani co do zakupu. Jeżeli nie planujemy budowy, tylko użycie rekreacyjne, również warto taką działkę wynająć. Działki na wynajem są zazwyczaj działkami rekreacyjnymi. W zależności od tego, gdzie jest położona działka, oraz ile ma powierzchni, czy jest to teren ogrodzony, może mieć różny koszt wynajmu.

Działkę opłaca się kupić gdy mamy wystarczającą ilość środków oraz pragniemy na niej coś wybudować.

Rodzaje działek

Koszt wynajęcia działki będzie uzależniony nie tylko od tego jakiej jest ona powierzchni, ale także i jakiego jest rodzaju, jaki jest do niej dojazd oraz jaka jest lokalizacja.

Działka handlowo-usługowa

Jeśli planujemy zakładać działalność gospodarczą warto wynająć na początek działkę handlowo-usługową. Np. utwardzony plac, o powierzchni ok. 4 500 m 2 będzie świetnym miejscem pod jakąś działalność. Warto zwrócić uwagę aby taka działka była w bezpośrednim sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu bądź autostrady.

Działka inwestycyjna

Na tej działce która można przeprowadzać inwestycje budowlane, tj. pod budowanie magazynów, biurowców. Taka działka składa się najczęściej z kilku połączonych ze sobą działek gruntowych i ze względu na uciążliwość dla środowiska jest lokalizacja znajduje się na obrzeżach miejscowości. Nazywana jest także jako działka przemysłowa.

Działka rekreacyjna

Jest to najchętniej wynajmowana działka, kojarząca się z rodzinnymi ogródkami działkowymi. Jest to działka na której może stać mały budynek, o powierzchni mniejszej niż 35 m 2 .

Działka rolna

Są to grunty przygotowane pod działalność rolną, zazwyczaj o bardzo dużej powierzchni. Te działki są często wynajmowane pod dzierżawę przez rolników.

Działka budowlana

Jest to działka na której można wybudować dom. Posiada przygotowany pod to grunt oraz posiada infrastrukturę techniczną pod media. Jest to działka przystosowana do podstawienia na niej nieruchomości. Zazwyczaj jej powierzchnia ma ok. 1 000 m 2.

Poprzedni Następny