1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wynajem mieszkania - co zawiera dobra umowa najmu mieszkania?
Poprzedni Następny

Wynajem mieszkania - co zawiera dobra umowa najmu mieszkania?

Decydując się na wynajem mieszkania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na prezentowaną przez właściciela umowę. Okazuje się, że wielu studentów nie podpisuje umowy, tracąc przy tym prawa najemcy! To właśnie umowa najmu pozwala nam na spokojne mieszkanie i polubowne rozwiązanie umowy.

mężczyzna dostaje klucz do nowego mieszkania

Mieszkania na wynajem - jakie oferty warto brać pod uwagę?

Jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia, to zapewne wiesz jak wiele ofert wynajmu można znaleźć w biurach nieruchomości oraz na stronach skupiających różne ogłoszenia. Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, czy właściciel w swoim ogłoszeniu umieścił wszystkie niezbędne informacje dotyczące mieszkania. Sprawdź, czy na ogłoszeniu są zdjęcia wszystkich pokoi, łazienki oraz czy jest ono w pełni umeblowane.

Cena wynajmu kawalerki powinna być tańsza niż za dwupokojowe mieszkanie ( oczywiście biorąc pod uwagę podobny stan obu mieszkań). Jeżeli cena wynajmu jest wyjątkowo niska, a w ogłoszeniu jest informacja, że w mieszkaniu są np. 4 pokoje, dopytaj czy nie jest to cena za wynajem jednego pokoju. Jeśli nie szukasz kawalerki, sprawdź czy aby na pewno mieszkanie posiada 2 pokoje oprócz kuchni i łazienki.

Pamiętaj, że wiele ofert wynajmu mieszkań, które znajdziesz na Internecie może posiadać obrobione zdjęcia, zrobione w korzystnym kadrze - sprawdź czy wynajmujący podał jakiej powierzchni jest mieszkanie.

Podstawowe elementy umowy.

Oczywiście, tak jak w każdej umowie, w umowie najmu musza się znajdować takie elementy jak:

  • Data i miejsce zawarcia,
  • Strony umowy wraz z podanym numerem PESEL oraz numerem i serią dokumentu tożsamości,
  • Dokładna lokalizacja mieszkania (adres), jego powierzchnia w m 2, liczba pokoi,
  • Czas trwania umowy,
  • Wysokość płaconego czynszu i mediów,
  • Warunki rozwiązania umowy.

Te elementy byłyby wystarczające do podpisania umowy, jednak aby mieć zapewniony spokój i komfort mieszkania należy umieścić w niej również zasady obowiązujące najemcę oraz wynajmującego. Pozwoli to obu stronom na przygotowanie się na różne sytuacje, które mogą wydarzyć się podczas wynajmowania mieszkania.

Elementy umowy, które warto dodać.

Aby umowa była jak najbardziej bezpieczna i aby uniknąć potencjalnego oszustwa z obu stron warto też dodać informację o wysokości kaucji oraz protokół zdawczo – odbiorczy lokalu i pierwotny stan liczników. W protokole zdawczo-odbiorczym należy wypisać wszystkie usterki jakie znajdują się w mieszkaniu, łącznie z zarysowaniami ścian i niezmywalnymi plamami. Dzięki temu po zakończeniu wynajmowania mieszkania możemy być pewni, że właściciel zwróci nam kaucje jeżeli nie wyrządziliśmy żadnych szkód. Jeżeli mieszkanie jest umeblowane, należy spisać każdy mebel oraz sprzęt znajdujący się w mieszkaniu. Dzięki temu właściciel może być bezpieczny o to, że nic z mieszkania nie zostanie wyniesione, a najemca uniknie fałszywych oskarżeń ze strony właściciela. Warto również w umowie zawrzeć takie kwestie jak:

  • Możliwość posiadania zwierząt,
  • Kto ponosi odpowiedzialność finansową za ewentualne awarie,
  • Za jakie naprawy odpowiada właściciel, a za jakie najemca,
  • Jak wygląda kwestia nocowania osób trzecich.

Na co uważać podpisując umowę najmu mieszkania?

Właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego tylko w następujących przypadkach:

  • Używanie mieszkania w sposób sprzeczny z umową, złamanie zasad zawartych w umowie wynajmu,
  • Oddanie do bezpłatnego używania mieszkania drugiej osobie. Np. wynajem mieszkania osobom niezawartych w umowie,
  • Zwłoka z zapłatą czynszu przez 3 miesiące,
  • Opuszczenie mieszkania jest konieczne ze względu na np. rozbiórkę budynku.

Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie mieszkania, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Według prawa, termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie mieszkania wynosi 3 miesiące. Podwyżka może być ustalana raz na 6 miesięcy i nie może przekroczyć 10 % w skali roku. Dodatkowo, ważne aby zapisać w umowie, że będziemy robić opłaty jedynie na podstawie rachunków, a nie oświadczeń właściciela. Pamiętaj aby bardzo dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem i dokładnie dopytać właściciela o wszystkie nurtujące Cię kwestie i wątpliwości.

Szczególnie jeśli pragniesz wynająć mieszkanie w centrum, dopytaj właściciela o potencjalny hałas w mieszkaniu dochodzący z ulicy i negocjuj cenę jeśli jest to mieszkanie położone w bardzo hałaśliwej okolicy.

Decydując się na wynajem mieszkania w danym mieście, sprawdź różne oferty i zorientuj się na rynku mieszkań. Normalna cena wynajmu mieszkania w Warszawie może być wygórowana w Katowicach, zaś korzystna we Wrocławiu.

Poprzedni Następny