1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca?

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca?

Wiele firm zastanawia się, czy inwestować w drogi sprzęt, czy go wypożyczyć. Nie da się ukryć, że wynajem sprzętu budowlanego wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Jednak każda z tych decyzji ma swoje plusy i minusy, w zależności od oczekiwań. 

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca?

Przede wszystkim decyzja o zakupie nowego sprzętu zależy od tego, jak często będzie on używany oraz jakie są jego koszty utrzymania. Bogata oferta firm, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu, pozwala zaoszczędzić zarówno na zakupie jak i na serwisowaniu, naprawach czy innych formalnościach związanych z utrzymaniem maszyn.

Wynajem sprzętu budowlanego dla firm

Bez wątpienia jedną z zaletą jest to, że sprzęt możemy dostać od ręki, co pozwala oszczędzić czas. Wynajem sprzętu budowlanego jest też tańszy niż zakup nowego. Maszyny budowlane to dość spora inwestycja, równie drogo może wyjść wynajęcie podwykonawcy. Kilkaset tysięcy złotych na maszynę to spory wydatek, na który nie stać niektóre firmy, szczególnie gdy na co dzień dany typ sprzętu nie jest niezbędny w działalności firmy. 

Sprzęt, który wynajmujemy, jest sprawny, co daje nam oraz operatorowi poczucie bezpieczeństwa. Większość wypożyczalni dba o serwisowanie maszyn, a dodatkowo oferują również ubezpieczenie na wypadek niespodziewanej awarii. Kolejną zaletą jest wsparcie logistyczne. Duże maszyny często trzeba przetransportować na miejsce budowy, co generuje potrzebę posiadania kolejnego sprzętu do transportu. Wypożyczając sprzęt, nie musimy się o to martwić, bo to wypożyczalnia dostarczy maszynę pod wskazany adres, chociaż warto się o tym upewnić przed podpisaniem umowy najmu. Ma to o tyle większe znaczenie, gdy firma dostaje zlecenie w innym rejonie, niż działa na co dzień. Wtedy przewóz własnego sprzętu mógłby być zbyt czasochłonny i drogi w porównaniu do wynajmu sprzętu na miejscu.

Minusem jest, że im dłużej maszyna będzie nam potrzebna, tym większe koszty poniesiemy, co przy stosunkowo niskiej wartości sprzętu może okazać się nieopłacalne. Wtedy lepiej zakupić własny sprzęt, chociażby używany.

Wynajem sprzętu budowlanego dla osób fizycznych 

Oferta firm wypożyczających sprzęt budowlany jest skierowana nie tylko do firm. W przypadku osób fizycznych takie rozwiązanie jest również bardzo korzystne. Jeżeli sprzęt jest potrzebny tylko przy okazji większego remontu, jego zakup może się nie zwrócić. Przykładowo za wynajem betoniarki zapłacimy około 100 zł za tydzień, natomiast koszt zakupu najtańszej betoniarki jest sześciokrotnie wyższy. Wynajem jest więc rozsądną opcją, która pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Po zakończonym okresie wynajmu sprzęt oddajemy i nie musimy się martwić jego konserwacją czy przechowywaniem, co byłoby szczególnie uciążliwe dla osób, które nie mają garażu lub innego miejsca na przechowywanie sprzętu gabarytowego. 

Osobom fizycznym nie jest jednak wypożyczany profesjonalny, drogi sprzęt. W takim przypadku musimy szukać firmy, która daną pracę z użyciem konkretnego sprzętu wykona na zlecenie. 

Dodatkowe opcje

Oprócz wspomnianym już ubezpieczeniu, przy niektórych maszynach wypożyczalnie oferują również obsługę sprzętu. To przydatne, gdy na maszynę potrzebne są specjalne uprawnienia. Do tego specjalista, który na co dzień zajmuje się obsługą maszyny, wykona pracę szybciej i sprawniej, pozwalając tym samym na zaoszczędzenie czasu. Należy tylko liczyć się z dodatkową opłatą za czas pracy operatora maszyny.

Na co uważać 

Wybierając firmę, od której wynajmiemy sprzęt, należy zwrócić uwagę na parę kwestii. Jedną z nich jest wybór firmy z wieloletnim doświadczeniem. Wtedy mamy pewność, że pracownicy fachowo doradzą nam w kwestii odpowiedniego sprzętu, które spełni nasze wymagania. Jeżeli potrzebujemy kilku maszyn, warto rozejrzeć się za firmą, która ma je w ofercie, wtedy możemy próbować negocjować cenę. Wybierajmy również te firmy, które mają na stanie kilka sztuk konkretnej maszyny - wtedy nie będziemy musieli czekać na dostępność. 

Wypożyczanie sprzętu budowlanego - podsumowanie

Branża budowlana jest bardzo podatna na zmiany gospodarcze, co uwydatniła panująca obecnie sytuacja. Wypożyczanie sprzętu budowlanego to dla firmy niewielkie ryzyko finansowe, gdyż nie musi ponosić kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem maszyny budowlanej, szczególnie gdy spadnie liczba zleceń. Przechowywanie maszyn, gdy firma nie dysponuje zapleczem magazynowym, to również mógłby się okazać problem, który eliminuje wypożyczalnia. Jednak opłacalność wynajmu sprzętu budowlanego zależy od indywidualnych potrzeb, więc kalkulacji trzeba dokonać samemu. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertą i cenami konkretnych wypożyczalni i określić przybliżony czas, w którym sprzęt będzie nam potrzebny. 

Ostatnio na naszym blogu: https://rentalo.pl/porzadkowanie-balkonu-po-zimie/