fbpx

Zresetuj Hasło

Dodaj ogłoszenie
Opcje Wyszukiwania
Wyniki wyszukiwania
11 lipca 2018

Co warto wiedzieć przed wypożyczeniem roweru elektrycznego

Rowery elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Ten niezwykle ekonomiczny i nowoczesny środek transportu wykorzystywany jest zarówno w celach turystycznych jak i podczas codziennych dojazdów do pracy. Co więcej rowery elektryczne dostosowane są do osób w każdym wieku! Zanim jednak sam przetestujesz e-rower powinieneś dowiedzieć się kilku rzeczy…

rower elektryczny

Co warto wiedzieć przed wypożyczeniem roweru elektrycznego?

Rower elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, wspomagany jest silnikiem elektrycznym. Aby mógł jeździć niezbędny jest również akumulator, układ odpowiedzialny za sterowanie silnikiem oraz panel umożliwiający kontrolę napędu.

Wspomaganie pozwala rozpędzić się do 25 km/h podczas pedałowania. Ponadto istnieje możliwość kontroli i regulacji mocy wspomagania przez użytkownika. Osiągnięcie większej prędkości jest możliwe jedynie bez użycia silnika. Wypożyczając rower elektryczny należy pamiętać, że nie jeździ on sam! Jego zadaniem jest wspomóc proces pedałowania, odciążenie mięśni oraz pomoc w pokonaniu trudniejszych tras i podjazdów.

Budowa roweru elektrycznego

Silnik – zamontowany w przedniej lub tylnej piaście koła bądź połączony bezpośrednio z korbą.

Akumulator – montowany na bagażniku lub ramie. Jest to element, który łatwo można wyjąć do ładowania (niektóre modele można ładować bezpośrednio na rowerze). Akumulator pozwala na przejechanie nawet do 150 km! Szczegółowe informacje o zasięgu akumulatora znajdziesz w dalszej części artykułu.

Sterownik – czyli układ odpowiedzialny za sterowanie silnikiem. Korzystając z roweru elektrycznego pamiętaj, że silnik wspomaga jazdę im mocniej naciskasz na pedały.

Z rowerem elektrycznym możesz więcej!

Jak dobrze wiesz rower elektryczny nie jest przeznaczony dla leniuchów, gdyż silnik wspomaga jazdę podczas naciskania na pedały. Silnik uruchamia się  automatycznie w momencie rozpoczęcia pedałowania. Wyłączenie silnika następuje po zaprzestaniu pedałowania lub po uruchomieniu specjalnej dźwigni. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu rower elektryczny świetnie sprawdzi się podczas dłuższych wypraw niezależnie od ukształtowania terenu. Ponadto wspomaganie umożliwia łatwy i szybki dojazd zarówno do miasta jak i na główne szlaki turystyczne. Pozwala na całodzienne wycieczki górskimi szlakami rowerowymi nie tylko profesjonalnym kolarzom. Co więcej rower elektryczny pozwala na aktywne spędzenie czasu nawet z najmniejszymi dziećmi bez odczuwania dodatkowego ciężaru!

Dla każdego coś miłego, czyli rodzaje rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne podobnie jak tradycyjne są dostosowane do potrzeb i stylu jazdy użytkownika. Aby spełnić oczekiwania miłośnika ekstremalnych sportów, długich wycieczek oraz zwolennika miejskiej mobilności e-rowery dzielą się na kilka kategorii:

Miejskie – przeznaczone do pokonywania krótkich i średnich dystansów. Niezwykle wygodne rowery miejskie wspomagane silnikiem elektrycznym umożliwiają szybkie przemieszczanie się po mieście oraz drogach utwardzanych. Rower miejski zapewnia wyprostowaną pozycję podczas jazdy oraz nienaganną prezencję po zakończeniu przejażdżki.

Crossowe – idealnie sprawdzą się zarówno podczas jazdy po  mieście jak i w terenie. Przystosowane do pokonywania dłuższych tras. Sportowy charakter roweru elektrycznego typu cross umożliwia jazdę po zróżnicowanym terenie. Z kolei pochylona pozycja podczas jazdy pozwala zmniejszyć opór powietrza, osiągnąć większą prędkość oraz poczuć dreszczyk emocji!

Trekkingowe – podobnie jak rowery crossowe świetnie sprawdzają się podczas wypraw poza miasto. Rower elektryczny trekkingowy zachwyca solidnym wykonaniem oraz zapewnia odpowiednią pozycję podczas pokonywania długich dystansów, co bezpośrednio wpływa na komfort i wygodę jazdy. Jeśli marzysz o długiej, stosunkowo spokojnej i relaksującej wycieczce poza miasto to rower elektryczny trekkingowy z pewnością spełni Twoje oczekiwania!

Górskie/MTB – to prawdziwa gratka dla miłośników jazdy w górach! Rower elektryczny górski pozwala na podjęcie terenowych wyzwań oraz doświadczenie nowych przeżyć i doznać podczas jazdy off-road. Ponadto szlaki niemożliwe do pokonania na tradycyjnym jednośladzie ze względu na strome podjazdy  z rowerem elektrycznym nie stanowią przeszkody!

Jaki dystans można pokonać na w pełni naładowanym akumulatorze?

To pytanie zadawane jest zarówno przez kupujących jak i wypożyczających rower elektryczny, gdyż liczba kilometrów, które można pokonać na jednym ładowaniu ma dla użytkowników ogromne znaczenie. Szczególnie jeśli mają zaplanowaną trasę wycieczki. Jednak zasięg akumulatora, a co za tym idzie, dystans jaki można pokonać na rowerze elektrycznym zależy od wielu czynników, wśród których znajdują się parametry techniczne (pojemność i wiek akumulatora, rodzaj silnika, bieżnik oraz ciśnienie w oponach), czynniki zewnętrzne (wiatr, rodzaj terenu, ilość podjazdów) oraz indywidualne (wybrany poziom wspomagania, ilość podłączonych urządzeń dodatkowych, waga rowerzysty, pozycja na rowerze, prędkość). Jak widać czynników mających bezpośredni wpływ na zasięg akumulatora jest wiele. Dlatego należy pamiętać, że dystans jaki można pokonać na jednym ładowaniu podawany jest orientacyjnie oraz indywidualnie dla każdego modelu.

Zwiększ zasięg akumulatora!

Korzystając z roweru elektrycznego możesz w łatwy sposób zwiększyć zasięg akumulatora o czym warto wiedzieć już podczas pierwszej jazdy! Oto kilka przydatnych informacji: największy wpływ na zasięg akumulatora ma sposób korzystania z wspomagania. Najwyższy poziom wykorzystuj jedynie na podjazdach i podczas ruszania. Pamiętaj, by ruszać od najniższego biegu stopniowo zmieniając bieg na wyższy jednocześnie przyspieszając. Staraj się unikać zjeżdżania na wysokim biegu – etapowo redukuj biegi. Rodzaj nawierzchni również ma decydujący wpływ  na zasięg akumulatora – największy zasięg otrzymuje się jeżdżąc po drogach utwardzanych. Nie bez znaczenia jest także prędkość jazdy – zazwyczaj powyżej 25km/h wspomaganie ulega wyłączeniu, jednak jest to zależne od modelu.

Jeśli jednak rower elektryczny ulegnie rozładowaniu sprawdź, gdzie w okolicy znajduje się najbliższa stacja, na której istnieje możliwość naładowania akumulatora. Oczywiście możesz pokonać dalszą trasę bez wspomagania silnika. Wówczas rower elektryczny działa dokładnie tak samo jak tradycyjny i mimo niedogodności związanych z dodatkowym obciążeniem dojedziesz do celu. Jednak planując dalsze wycieczki rowerowe warto zapytać wypożyczające o dodatkowy akumulator lub uwzględnić na trasie stacje, na której można naładować akumulator.

Skąd się biorą różnice w cenach?

Przeglądając oferty wynajmu rowerów elektrycznych pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z różnicą w cenie najmu. Skąd się ona bierze? Czynników wpływających na cenę wynajmu e-roweru jest kilka. Oto główne z nich:

 • Model roweru elektrycznego
 • Pojemność akumulatora
 • Akcesoria dodatkowe (alarm rowerowy, kontrolery i wyświetlacz, możliwość połączenia ze smartfonem, oświetlenie elektryczne)
 • Stan roweru elektrycznego

Poza parametrami technicznymi na cenę wynajmu wpływa również dostępność rowerów elektrycznym w danym miejscu, czas trwania najmu, marża oraz okres, w którym planujemy wynająć rower (w sezonie wakacyjnym, szczególnie w miejscowościach turystycznych ceny mogą być zawyżone). Jeśli planujesz wynajem roweru elektrycznego koniecznie sprawdź ofertę na rentalo.pl, wybierz termin, który Cię interesuje i przeżyj niezapomniane emocje. A na koniec przygotowaliśmy  zestaw pytań, które warto zadać osobie, od której wynajmiesz rower elektryczny.

6 pytań, które warto zadać przed wypożyczeniem roweru elektrycznego:

 1. Jaki dystans mogę pokonać na jednym ładowaniu akumulatora?
 2. Czy istnieje możliwość wypożyczenia dodatkowego akumulatora?
 3. Gdzie znajduje się najbliższa stacja, na której mogę naładować akumulator?
 4. Jaką prędkość mogę rozwinąć na rowerze elektrycznym?
 5. Czy wspomagania wyłącza się po przekroczeniu 25km/h?
 6. Czy są dostępne akcesoria dodatkowe?

Jeśli uzyskasz odpowiedzi na nurtujące pytania nie zapomnij upewnić się czy wszystkie elementy działają prawidłowo. Najlepiej w obecności wypożyczającego, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Później nie pozostaje Ci nic innego niż udać się na przejażdżkę. Odkryj przyjemność z jazdy rowerem elektrycznym i przeżyj niesamowitą przygodę!

Kategoria: Blog
 • Szukaj przedmiotów: