1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Hulajnoga elektryczna - kupić czy wypożyczyć?
Poprzedni Następny

Hulajnoga elektryczna - kupić czy wypożyczyć?

Hulajnoga elektryczna to zakup, na który trzeba przeznaczyć parę tysięcy złotych. A gdyby tak po prostu wynająć hulajnogę elektryczną i cieszyć się z niej, wtedy kiedy mamy na to ochotę?

hulajnogi elektryczne-kupić czy wyjanąć?

Hulajnoga elektryczna - co warto wiedzieć, by podjąć decyzję?

Jeżeli w ładną pogodę chcemy uniknąć stania w korkach, to alternatywą dla roweru może być właśnie hulajnoga elektryczna. Hulajnogi elektryczne poruszają się ze średnią prędkością 25 km/h, a ich zasięg oscyluje między 20-45 km. To wystarczy, jeżeli pracujemy w pobliżu miejsca zamieszkania, albo robimy zakupy w pobliskim sklepie. Tanie, wygodnie i ekologicznie.

Coraz więcej ludzi decyduje się właśnie na wynajem roweru, skutera czy hulajnogi, bo jest to bardziej ekonomiczne. Wynajmujemy wtedy, kiedy tego potrzebujemy, nie musimy gospodarować na to dodatkowego miejsca do przechowywania, ani martwić się o ewentualną naprawę i konserwację sprzętu.

Gdzie wypożyczyć i ile to kosztuje?

Wypożyczalnie takiego sprzętu działają już na terenie wielu dużych miast w Polsce, jak np. Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław. Największe firmy oferujące tego typu usługę to: lime, bird, blinkee.city, CityBee. Najwięcej tego typu sprzętu można spotkać w ścisłych centrach miast, gdzie miejsc do parkowania brakuje, a poruszanie się po centrum samochodem jest zbyt uciążliwe. Wielu użytkowników ceni sobie również bezpieczeństwo. Hulajnogą elektryczną poruszamy się po chodniku, bo według prawa jesteśmy traktowani jak piesi.

Ceny we wszystkich miastach są mniej więcej porównywalne: za 30 minut jazdy hulajnogą zapłacimy w granicach 16-18 złotych. Zasady wypożyczenia również są podobne jak przy wypożyczaniu rowerów: najczęściej należy pobrać bezpłatną aplikację, zarejestrować się, dokonać weryfikacji poprzez wpłatę symbolicznej kwoty i już możemy cieszyć się z przejażdżki. Po podróży możemy hulajnogę pozostawić w dowolnej wydzielonej do tego strefie.

Bird, amerykańska firma wypożyczająca hulajnogi, zamierza wprowadzić również opłaty abonamentowe dla chętnych. Ciekawa perspektywa, zobaczymy czy również w Polsce wejdzie taki model wynajmu.

Część usług firm jest ograniczona do sezonu (w zimie nie wypożyczymy hulajnogi elektrycznej), do tego również w nocy opcja ta może zostać wstrzymana, gdyż firmy z reguły w tym czasie doładowują i naprawiają sprzęt.

Hulajnoga elektryczna: kupić czy wypożyczyć? Za i przeciw.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem, warto zadać sobie pytania:

  • jak często będę korzystać z e-hulajnogi?
  • jakie dystanse będę pokonywać?
  • ile kosztuje dobry sprzęt, który spełni moje wymagania?

Decydując więc, co jest bardziej opłacalne: zakup lub wynajem hulajnogi elektrycznej warto dokładnie obliczyć te koszta oraz wszelkie za i przeciw. Zastanówmy się, czy zakup e-hulajnogi będzie tym, czego potrzebujemy. Korzystanie z takiego sprzętu jest faktycznie bardziej ekologiczne niż jazda samochodem i stanowi dobrą alternatywę, ale nie zawsze hulajnoga zastąpi samochód. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że w złych warunkach pogodowych korzystanie z elektrycznego sprzętu może być szkodliwe dla niego, co wpłynie na częstotliwość jego użytkowania. Z hulajnogi możemy korzystać pojedynczo, a większe zakupy mogą stanowić problem z ich przewozem.

Masz własny sprzęt, którego nie używasz tak często, jak się spodziewałeś? Wypożycz go i zarabiaj!

Podsumowując

O czym należy pamiętać, wypożyczając hulajnogę? Dbanie o sprzęt - każdą awarię należy zgłaszać, nie należy zostawiać hulajnogi byle gdzie na chodniku, by nie przeszkadzała innym, ani nie niszczyć sprzętu. Pamiętajmy również o tym, że jest to pojazd dla jednej osoby, więc nie przewozimy pasażera. Pamiętaj także o noszeniu kasku i uważaj na innych.

Ostatnio na naszym blogu: https://rentalo.pl/co-warto-wiedziec-przed-wypozyczeniem-roweru-elektrycznego/

Poprzedni Następny