fbpx

Zresetuj Hasło

Dodaj ogłoszenie
kliknij, aby włączyć zoom
Nic nie znaleziono.
otwórz mapkę
Opcje Wyszukiwania
Wyniki wyszukiwania
15 maja 2020

Wynajem kampera – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Caravaning to nie jest tańsza alternatywa dla wyjazdów zagranicznych do hoteli all inclusive. Daje nam wprawdzie więcej wolności, ale za tę wolność trzeba zapłacić: wynajem kampera to także duży koszt. 

Wynajem kampera - na to zwróć uwagę!

W całej Polsce znajdziemy około 180 wypożyczalni kamperów i przyczep. Przeważnie firmy mają w swojej flocie około 3-5 pojazdów. Częściej spotykane są właśnie kampery, mniej liczne są przyczepy. Jeżeli chcesz zaplanować wakacje w kamperze to czas się na to przygotować. 

Potrzeby

Najważniejsze jest określenie potrzeb do takiego wyjazdu. Pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć to: jak długi będzie to wyjazd? Dokąd i z kim? Inaczej będzie wyglądał wyjazd z rodziną a inaczej w towarzystwie znajomych. Na koniec warto się jeszcze zastanowić jakich akcesoriów będziesz potrzebował. Tutaj należy przemyśleć: bagażnik rowerowy, wyposażenie kuchni, ogrzewanie, grill albo ekspres do kawy.

Wynajem kampera 

Wbrew pozorom wynajem kampera nie jest tani. Wybór odpowiedniego kampera do naszych potrzeb to dopiero początek. Liczy się przede wszystkim jego przestronność, uniwersalność no i wyposażenie. W końcu nie wyobrażasz sobie kampera bez lodówki, kuchenki, ogrzewania czy chociażby markizy. Przydatna może być również pościel, poduszki i chemia do czyszczenia. Kamper powinien być czysty i zatankowany do pełna. Jeżeli podczas poprzedniej podróży powstały jakieś uszkodzenia – powinny zostać naprawione. Oprócz kosztów samego kampera są też koszty firmy i pracowników – wszystko to jest wliczone w cenę. 

Pojazd musi być też czysty, zatankowany, a wszelkie uszkodzenia powstałe podczas poprzednich wynajmów – od razu naprawione. Nie zapominajmy też o ludziach, którzy wydają nam samochód, odbierają go, serwisują, sprzątają, przygotowują dla następnych – to też kosztuje.

Rodzaj pojazdu

Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu kampera? Oczywiście na jego bazę, na której został zbudowany. Jaka jest moc silnika, ile spala paliwa, typ skrzyni biegów, klimatyzacja – to właśnie podstawowe elementy, które wpływają na komfort jazdy. Pamiętaj, że trasie spędzisz dużo czasu, szczególnie jeżeli wybierasz się np. na tour po Europie. 

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Kolejnym kosztem przy wypożyczaniu kampera jest ubezpieczenie. Pojazdy w wypożyczalniach mają specjalne ubezpieczenie typu “rental” i obowiązuje w krajach Europy. Dzięki temu w razie awarii będziemy mieli zapewnione holowanie. Jednak tego typu ubezpieczenie jest bardzo drogie, co oczywiście wpływa na cenę wynajmu kampera.

Sezonowość

W okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do września, gdy zapotrzebowanie na kampery jest większe, zwiększa się również cena wynajmu. W tym okresie cena za dobę najmu może wynieść od 450 do nawet 600 zł za dobę. Ceny te mogą obowiązywać również w dłuższe weekendy – np. w majówkę. W sezonie niskim cena wynajmu może spaść nawet o połowę, również na kempingach.

Dodatkowe wyposażenie

Najdroższe pojazdy to te największe i najnowsze, a także najlepiej wyposażone. Sprawdzaj zawsze cennik dodatkowych usług. Na cenę nie wpływa ilość miejsc w kamperze. Dopłacić możesz za pościel, bagażnik rowerowy, przybory kuchenne, butlę z gazem, nawigację. Część kosztów pewnie da się uniknąć. Przelicz czy po podsumowaniu kosztów nie wyjdzie Cię taniej wynajęcie droższego kampera z udogodnieniami, niż dopłacanie do każdej dodatkowej opcji. 

Opłata serwisowa

Kwota ta zazwyczaj jest stała w wypożyczalniach, część z nich rezygnuje z niej przy dłuższym wynajmie. Jest to opłata przygotowawcza i obejmuje czyszczenie, tankowanie, napełnienie wodą, pełną butlę gazową. Niektóre firmy dodatkowo wyposażają kuchnię w sztućce czy garnki. 

Dodatki

W cenniku możemy znaleźć takie pozycje jak ekspres do kawy, sprzęt do biwakowania, namiot, rozkładane stoliki i krzesła kempingowe, czy grille. Jeżeli kamper ma hak, to może istnieć możliwość podpięcia przyczepki z łodzią albo skuterem wodnym. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od budżetu, który chcemy przeznaczyć na te przyjemności. 

Kaucja

Nieodzownym elementem wynajmu kampera jest kaucja, która może się mieścić w widełkach od 4 do 5 tysięcy złotych. Jest ona zwracana w całości po oddaniu pojazdu, chyba że coś zostało uszkodzone w trakcie użytkowania. Pamiętaj, aby oddać czysty kamper, niektóre firmy potrącają z kaucji, jęzeli kamper jest bardzo brudny. Warto więc się zapoznać z warunkami najmu. 

Wynajem kampera – ile to kosztuje?

W sezonie wysokim możemy się spodziewać ceny około 4000 zł za tygodniowy wynajem. Do tego należy doliczyć kaucję, opłatę serwisową – te mogą się różnić w zależności od wypożyczalni, ale można założyć, że w sumie wynajem może nas kosztować około 9000 zł. 

Przy wyborze wypożyczalni warto dowiedzieć się, czy ceny podane w cenniku są netto, czy brutto. Warto też próbować negocjować ceny. Do wynajmu kampera nie potrzebujemy specjalnych pozwoleń – wystarczy prawo jazdy kategorii B i ukończone 26 lat. 

Warunki wynajmu

Przed podpisaniem umowy uważnie zapoznaj się z warunkami najmu. Sprawdź na przykład, czy są kraje, do których wyjazd jest zabroniony, albo co należy zrobić w czasie awarii. Przeczytaj o wszystkich możliwych opłatach dodatkowych i spróbuj ich uniknąć (np. oddanie pojazdu w godzinach poza otwarciem firmy). Niekiedy możemy spotkać się także z ograniczeniem prędkości zapisanym w umowie – pojazdy najczęściej są monitorowane, więc warto przestrzegać tych przepisów.

Ostatnio na naszym blogu: https://rentalo.pl/wynajem-sprzetu-ogrodowego/

Kategoria: Blog

Przyczepa kempingowa Sterling Elite Onyx

220 zł

Przyczepa kempingowa Avondale Dart 556

250 zł

Przyczepa kempingowa Lunar Stella 2004

220 zł

Przyczepa kempingowa Conqueror Swift 570 jednoosiowa

300 zł

Przyczepa kempingowa Lunar Venus 540 2018

300 zł

Przyczepa kempingowa 2006 Buccaneer Caravel

150 zł

  • Szukaj przedmiotów: