1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wynajem skutera wodnego - o czym warto wiedzieć
Poprzedni Następny

Wynajem skutera wodnego - o czym warto wiedzieć

Skutery wodne stanowią coraz bardziej popularny rodzaj rozrywki nad wodą. Te stosunkowo niewielkie za to bardzo szybkie pojazdy z pewnością dostarczą ekstremalnych wrażeń oraz pozwolą Ci odzyskać siły i poczuć wolność! Zanim jednak zdecydujesz się wsiąść na skuter, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o tych niezwykle zwinnych pojazdach.

Czym jest skuter wodny?

Skuter wodny to rodzaj motorówki służącej do uprawiania sportu, rekreacji bądź jako środek transportu wykorzystywany w ratownictwie wodnym. Pojazd ten, w zależności od modelu, może pomieścić od 1 do 4 osób. W przeciwieństwie do innych łodzi kierujący skuterem jak i pasażerowie zasiadają na wierzchu kadłuba, a nie w jego wnętrzu. Wszystkie skutery wodne wyróżnia niesamowita zwinność, która znacznie przewyższa pozostałe pojazdy wodne.

Budowa i sposób działania skutera wodnego

Poszczególne modele skuterów wodnych nie różnią się między sobą pod względem konstrukcji. Rozbieżności możemy dopatrzeć się jedynie w parametrach tj. masa, moc silnika czy maksymalna prędkość. Do podstawowych elementów konstrukcyjnych skutera wodnego należą: kadłub zbudowany z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknami szklanymi. Konstrukcja kadłuba pozwala na bezzwłoczne odzyskanie pozycji pionowej po przewróceniu się. To właśnie na szczycie kadłuba znajduje się  miejsce dla prowadzącego skuter oraz ewentualnych pasażerów. Z kolei silnik spalinowy służy do napędu skutera wodnego. Jego pojemność waha się od 700 do 1600 cm³, a moc od 70 do 300 KM! Silnik współpracuje z pędnikiem wodno-odrzutowym, do którego wpływa woda. Następnie zostaje ona wyrzucona pod dużym ciśnieniem za pomocą turbiny ze śrubą napędową poprzez dyszę sterującą umieszczoną w tylnej części skutera. Dysza sterująca służy również do kierowania skuterem (wpływająca woda przesuwa rufę powodując skręt). Kierując skuterem wodnym należy pamiętać, że nie posiada on hamulców. W związku z tym do całkowitego zatrzymania pojazdu niezbędna jest pewna odległość oraz… czas, gdyż ani puszczenie gazu, ani wyłączenie silnika nie spowoduje natychmiastowego zatrzymania się skutera. Niezależnie od modelu każdy skuter wodny wyposażony jest w awaryjny wyłącznik zapłonu (nazywany potocznie zrywką) umieszczony na nadgarstku lub kamizelce ratunkowej kierującego. Jego zadaniem jest wyłączenie zapłonu skutera w przypadku upadku osoby kierującej.

Rodzaje skuterów wodnych

Możemy wyróżnić dwa rodzaje skuterów wodnych:
  • Stojące – przeznaczone dla jednej osoby. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz zwrotności umożliwiają wykonywanie nawet najbardziej ekstremalnych manewrów.
  • Siedzące – mieszczą od 1 do 4 osób.. Mimo, że są znacznie większe i mniej zwrotne od modeli stojących można na nich osiągnąć imponującą prędkość.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Jazda skuterem porównywana jest do prowadzenia motocykla, gdyż w obydwu przypadkach prędkość kontrolowana jest poprzez obrót prawego uchwytu bądź przez rączkę w umieszczoną w okolicy nadgarstka. Podczas wykonywania manewrów dźwignia musi być nieustannie wciśnięta. W przeciwnym razie nastąpi utrata panowania nad skuterem oraz zostanie kontynuowana jazda ustawiona przed manewrem (skuter nie będzie reagował na ruchy kierownicą). Wykonując manewr przy większej prędkości należy pochylić się przy skręcie w celu zrównoważenia siły odśrodkowej. Jazda skuterem wodnym, mimo, że jest znacznie bezpieczniejsza niż jazda motocyklem czy skuterem śnieżnym, zaliczana jest do grupy sportów ekstremalnych. Poziom bezpieczeństwa zależy głównie od umiejętności kierującego, rodzaju jazdy oraz prędkości. W razie upadku należy również pamiętać, że na skuter można wchodzić jedynie od strony rufy. Dbając o bezpieczeństwo nie należy jeździć na skuterze bez kamizelki asekuracyjnej.

Wynajem skutera wodnego - czy trzeba mieć uprawnienia?

Chętnych na przejażdżkę skuterem wodnym nie brakuje. Jednak, aby móc doświadczyć ekstremalnych przeżyć podczas jazdy niezbędne jest posiadanie stosownych uprawnień. Zgodnie z polskim prawem do prowadzenia skutera wodnego konieczne jest posiadanie patentu sternika motorowodnego lub starszego sternika motorowodnego. Co ciekawe o uprawnienia sternika motorowodnego mogą starać się osoby, które ukończyły 14 lat. Aby go uzyskać, należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych oraz do prowadzenia łodzi motorowych o dł. kadłuba nieprzekraczającej 12m po wodach morskich w strefie do 2Mm od brzegu, w porze dziennej. Osoby poniżej 16 r.ż., które posiadają patent mogą pływać na łodziach tudzież skuterach o ograniczonej mocy silnika do 60kW (ok. 81KM). Warto dodać, że w wielu krajach nie jest wymagane posiadanie specjalnych uprawnień, aby wypożyczyć skuter.

Co grozi za pływanie bez patentu?

Polskie prawo nie posiada jednoznacznych przepisów regulujących konsekwencje poruszania się skuterem wodnym bez patentu. Policja wodna ma prawo do kontroli dokumentów niezbędnych do prowadzenia skutera wodnego – przede wszystkim uprawnień. Brak patentu zazwyczaj kończy się mandatem karnym, a policja posiłkuje się przepisami ruchu drogowego. Pamiętaj również o tym, że jeśli nie posiadasz patentu, właściciel skutera wodnego może odmówić wypożyczenia sprzętu. Podsumowując, przejażdżka skuterem wodnym to przede wszystkim świetna zabawa i niezapomniana przygoda dla każdego miłośnika sportów ekstremalnych. Zanim jednak wynajmiesz skuter wodny musisz spełnić obligatoryjny warunek, jakim jest posiadanie patentu starszego sternika motorowodnego lub patent sternika motorowodnego. Najlepszym czasem na doświadczenie ekstremalnych przeżyć na skuterze wodnym jest oczywiście sezon letni. Poza tym okresem niezbędne są odpowiednie ubrania zabezpieczające przed wychłodzeniem – najlepiej sprawdzi się długa pianka i buty piankowe. Niezależnie od sezonu niezbędna jest również kamizelka asekuracyjna. Jeśli spełniasz powyższe warunki, nie pozostaje Ci nic innego jak rozpocząć przygodę! Ostatnio na naszym blogu: Jakie uprawnienia na motorówkę a jakie na jacht
Poprzedni Następny