1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Co dają koncentratory tlenu
Poprzedni Następny

Co dają koncentratory tlenu

Koncentratory tlenu stały się ostatnimi czasy wyjątkowo pożądanym urządzeniem medycznym. Wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych, w szpitalach, placówkach medycznych czy w domach, pomagają ułatwić oddychanie, wspomagają na wielu płaszczyznach cały organizm. Wynajem koncentratorów tlenu może okazać się zbawiennym dla osób starszych, czy tych borykających się ze schorzeniami układu oddechowego. Co ciekawe, ich zastosowanie zdaje egzamin również w przypadku sportowców i osób wyczynowo uprawiających sporty, kiedy to urządzenia te wykorzystywane są celem wsparcia regeneracji w wymagających okresach wzmożonego wysiłku. 

jak wybrać koncentrator tlenu

Na czym polega działanie koncentratora tlenu?

Urządzenia koncentratora tlenu dostępne są w dwóch wariantach – stacjonarnym lub mobilnym. Ich działanie polega na nasycaniu powietrza tlenem, a głównym zadaniem jest pobieranie z otoczenia powietrza, oczyszczanie go z azotu, a następnie dostarczenie go do płuc w postaci niemal czystego tlenu w stężeniach do około 90%. Powstały w koncentratorze tlen znany jest jako tlen inhalacyjny lub medyczny. Podczas pracy, koncentrator poza oczyszczeniem powietrza, dodatkowo je nawilża, przez co jego stosowanie pomaga w znaczącym stopniu usprawnić oddychanie. Wykorzystywany w celach medycznych i tlenoterapii (poprawianiu wydajności oddechowej), daje ogromną ulgę usprawniając oddychanie. 

Korzystanie z koncentratora tlenu w praktyce

Każdorazowe stosowanie kuracji tlenowej powinno być ustalane indywidualnie z lekarzem. Zarówno czas leczenia, ilość dostarczanego tlenu jak i częstotliwość stosowania koncentratora tlenu wymaga dopasowania do potrzeb pacjenta. Odmienne wytyczne stosowania tlenoterapii będą dla osób cierpiących z powodu chorób płucnych, a zupełnie inne dla osób zdrowych, które potrzebują jedynie solidnej dawki tlenu. Nieprawidłowe stosowanie koncentratora może być przyczyną działań niepożądanych, a dodatkowo może nie przynieść zamierzonych efektów. Przed rozpoczęciem kuracji, warto zatem ustalić jej dokładny plan oraz zapoznać się z ewentualnymi przeciwskazaniami.

Korzyści z domowej tlenoterapii:

  • ograniczenie zbędnych wizyt w szpitalu
  • oszczędność czasu
  • poprawa samopoczucia chorego
  • brak konieczności przebywania poza domem

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu przeważnie stosuje się przy chorobach takich jak:

  • mukowiscydoza,
  • astma oskrzelowa,
  • rak płuc,
  • niewydolność krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze oraz niedociśnienie,
  • sercowe bóle w klatce piersiowej.

Zastosowanie tlenoterapii jest jednak szersze. Podawanie tlenu medycznego wspomaga rehabilitację po zabiegach, zmniejsza nasilenie objawów alergicznych, menopauzalnych i menstruacyjnych, a także poprawia kondycję psychiczną pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, w tym depresję. Koncentratorów można używać ponadto w stanach chronicznego zmęczenia i bezsenności, przy długotrwałej ekspozycji na stres, nawracających bólach głowy, jak również przy trudnościach ze skupieniem uwagi.

Jak wybrać koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu dzielimy na dwa typy – stacjonarne i mobilne. Te pierwsze doskonale sprawdzą się u osób starszych, które większość dnia spędzają w domu. Urządzenia przenośne są doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnych i potrzebują koncentratora również poza domem. Jest ono mniejsze, a tym samym lżejsze, dzięki czemu można z niego korzystać w podróży, w pracy czy też na spotkaniu ze znajomymi.

Wszystko ma jednak swoje mocne i słabe strony. Koncentrator przenośny, choć wygodniejszy i bardziej mobilny, jest mnie wydajny niż tradycyjne, stacjonarne urządzenie. Dlatego też, w wielu przypadkach, przenośny koncentrator to jedynie dodatkowe udogodnienie, które nie jest w stanie zastąpić większej wersji stacjonarnej.

Koncentratory tlenu, które dostępne są również do wypożyczenia to szansa na ogromną ulgę dla wielu chorych. Ich stosowanie na co dzień w domowej terapii tlenem, bardzo często jest jedynym sposobem na poprawę i ułatwienie funkcjonowania, a w niektórych przypadkach szansą na przedłużenie życia. Dzięki stosowaniu koncentratora tlenu możliwe jest bezpieczne leczenie licznych schorzeń płucnych w warunkach domowych – czy to w kilkutygodniowych, czy kilkumiesięcznych terapiach. W dobie koronawirusa wypożyczony koncentrator tlenu może być szansą na skuteczną terapię i rekonwalescencję. 

Koncentratory tlenu są urządzeniami medycznymi, które wspomagają w leczeniu chorób płucnych jak nowotwory płuc, astmy, czy niewydolność krążenia. Ich dodatkowym atutem są walory wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Pomagają także osobom narażonym na wdychanie zanieczyszczonego powietrza np. smogu czy innych zanieczyszczeń. Poprzez wysoką koncentrację czystego tlenu, doskonale dotleniają, kompleksowo wspomagając cały organizm. Co ciekawe, kuracje tlenowe są rewelacyjnym zabiegiem kosmetycznym i odmładzającym, wspomagają w leczeniu nadwagi, oczyszczaniu organizmu z toksyn, a także wspomagają przemianę materii i krążenie krwi. W zależności od modelu koncentratora tlenu, możemy uzyskać koncentrację tlenu nawet do 96%, a wysokiej jakości produkty renomowanych firm oferują przepływ tlenu od 0,5 do 5 l/min. Co ważne, to nowoczesne modele zapewniają cichą pracę urządzeń i są energooszczędne.

Kupić, czy wypożyczyć?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które nie należy do najtańszych. W zależności od tego przez jaki czas i z jaką częstotliwością będzie on potrzebny, można rozpatrywać jego zakup lub wypożyczenie.

Ceny koncentratorów tlenu są bardzo zróżnicowane. Często te mobilne są droższe, ze względu na większy komfort podczas korzystania z nich. Cena uwarunkowana jest także przepływem powietrza na minutę oraz stężeniem tlenu w dostarczanym przez urządzenie powietrzu. Koncentrator tlenu można kupić od 1400 zł. do nawet 15 tysięcy złotych. Przed zakupem więc warto skonsultować się ze specjalistą.

W sytuacji, w której koncentrator tlenu będzie niezbędnym wsparciem na co dzień i w bliżej nieokreślonym okresie, jego zakup może być dobrą alternatywą. Jeżeli jednak ma on służyć jedynie doraźnie, czy dla jednorazowej kuracji, wypożyczenie jest zdecydowanie korzystniejszym wariantem. 

Wypożyczanie sprzętu medycznego jak koncentratory tlenu to świetne rozwiązanie gdy zależy nam na efektywnej kuracji, a nasz budżet jest zbyt mały na to, aby urządzenie zakupić na własność. Opcje jakie daje wypożyczenie sprzętu na niezbędny nam czas są z reguły bardzo przystępne, dlatego każdy potrzebujący tlenoterapii, znajdzie rozwiązanie na własną kieszeń. Bardzo często koncentratory tlenu można wypożyczyć w obniżonej cenie, gdy posiadamy zaświadczenie lekarskie ze wskazaniem do kuracji. Wypożyczony sprzęt można w razie potrzeby i możliwości finansowych także z czasem wykupić.
Ceny wypożyczenia koncentratora tlenu nie są wygórowane, dlatego jest to alternatywa dostępna dla każdego. W przypadku długotrwałych kuracji, zawsze można skorzystać z ofert zakupu urządzenia.

Ostatnio na blogu: Sprzęt fotograficzny dla początkujących pasjonatów

Poprzedni Następny