1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Pałuki- malowniczy region północnej Polski
Poprzedni Następny

Pałuki- malowniczy region północnej Polski

Pałuki to region kulturowy w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Obszar ten wyróżnia bogata historia oraz malownicze krajobrazy. Na polodowcowym terenie Pałuk znajduje się około 100 jezior. Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym regionie.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Biskupin to wieś położona w powiecie żnińskim, leżąca w regionie historycznoetnograficznym Pałuki. Znajduje się w niej stanowisko archeologiczne- osada obronna, której odkrycie było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Na terenie stanowiska utworzone zostało muzeum. Turyści odwiedzić mogą rezerwat archeologiczny, który jest jednym z największych w Europie. Na jego terenie znajduje się stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza oraz liczne ślady dawnego osadnictwa. Podczas malowniczego spaceru z historią w tle możemy obejrzeć wizualizacje obozowisk łowców, czy rekonstrukcje osady rolników i wczesnośredniowiecznej wioski piastowskiej.

Spływ kajakowy

Dla fanów aktywnego wypoczynku wspaniałą atrakcją będzie spływ szlakiem „Chronionego Krajobrazu Jezior Żnińskich”. Jest to trasa o długości 12 kilometrów dla początkujących kajakarzy. Podczas spływu podziwiać można piękne widoki oraz najpopularniejsze obiekty turystyczne znajdujące się na Pałukach. Trasę możemy pokonać w obie strony, lub powrócić kolejką wąskotorową do Żnina. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia kajaków. Spływ organizowany jest we współpracy z Gospodarstwem Agroturystycznym "Pod Żurawiem. Gospodarstwo oferuje pokoje gościnne, domki kempingowe oraz pole namiotowe.

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Kolej wąskotorowa jest największą atrakcją turystyczną Pałuk -muzeum jest ważnym Punktem Szlaku Piastowskiego. Jest to obecnie największy w Europie skansen kolei o rozstawie szyn 600mm. Zaaranżowane jako węzeł kolejowy na jego torach stoją różnego rodzaju lokomotywy, wagony i sprzęt kolejowy. W budynku stylizowanym na dawny dworzec kolejowy znajduje się ekspozycja. Można dojechać tam samochodem lub kolejką wąskotorową kursującą na trasie Biskupin- Żnin. Kolejka kursuje od 30 kwietnia do 31 sierpnia, kiedy jest największy ruch turystyczny, ale istnieje możliwość kupienia biletów na przejazdy także od września do kwietnia. Będąc w muzeum, warto odwiedzić znajdujące się obok malownicze ruiny zamku Diabła Weneckiego.

Żnin

Żnin jest miastem powiatowym uważanym za stolicę Pałuk. Najbardziej charakterystyczną budowlą Żnina jest gotycka baszta ratuszowa na XV wieku stojąca w obrębie rynku, jest ona symbolem miasta. Obecnie znajduje się w niej jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Pałuckiej, w której możemy poznać dzieje miasta oraz wybitnych ludzi Żnina. Drugi oddział muzeum znajduje się w zabytkowym Magistracie, usytuowanym przy rynku. Będąc w Żninie, warto obejrzeć również zabytkowe kościoły oraz Sufraganie - klasycystyczny dwór biskupi z 1795 r., w którym mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej.

Jabłowskie Góry

Pałuki posiadają wzniesienia ukształtowane 12 tysięcy lat temu przez lądolód, który posuwając się, zostawił po sobie głazy narzutowe i kamienie. Jedną z kulminacji stanowią Jabłoskie Góry położone między Łabiszynem a Żninem. Idąc malowniczą trasą, możemy zdobyć szczyt Wierzchołek położony na wysokości 152,4 m n.p.m. Wędrówkę rozpoczynamy w Łabiszynie i podążamy za niebieskimi znakami szlaku Pałuckiego. Wiedzie on przez kompleksy leśne, jedynie na krótkim odcinku na otwartej przestrzeni możemy podziwiać Jezioro Smerzyńskie. Dalsza część trasy obejmuje przejście aleją lipową tworzoną przez 253 pomniki przyrody. Szczyt Wierzchołek jest całkowicie zalesiony. Wznosi się tu stalowa wieża służąca do obserwacji przeciwpożarowej, jednak wejście na nią jest zabronione. Pałuki są malowniczym regionem historyczno-etnograficznym. Ciekawe atrakcje odnajdują tu dla siebie miłośnicy historii jak i aktywnego wypoczynku. Warto odwiedzić tę niewielką krainę na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Poprzedni Następny