1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Panele fotowoltaiczne: Czy taka inwestycja się opłaca?
Poprzedni Następny

Panele fotowoltaiczne: Czy taka inwestycja się opłaca?

Zanieczyszczenie powietrza, mimo iż niewidoczne dla ludzi gołym okiem to problem, z którym należy walczyć. Tu z odpowiedzią staje nam rozwiązanie wykorzystania energii odnawialnej, pod postacią paneli fotowoltaicznych, ale czy to na pewno właściwe oraz opłacalne rozwiązanie?

Co dają nam panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zaprojektowane są, by dać nam możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii. Dzięki oddziałujących na nie promieni słonecznych są w stanie pozyskiwać energię słoneczną i przetwarzać ją na prąd elektryczny. Nie są one szkodliwe jak węgiel, ropa czy gaz, w przeciwieństwie do nich panele produkują czystą energię i nie wytwarzają żadnych szkodliwych pyłów. Pozwalają ograniczyć nasze wydatki za energię elektryczną oraz uzyskać dostęp do darmowej energii elektrycznej przy właściwej ilości instalacji paneli. Jest to możliwe dzięki dostępowi do słońca, czyli promieni słonecznych.

Jak działają panele?

By panele fotowoltaiczne faktycznie działały i przynosiły nam korzyści, muszą być zlokalizowane w najbardziej strategicznych miejscach w kierunku słońca, tak by miały dostęp do jak największej ilości promieni słonecznych. Takimi miejscami mogą być na przykład dachy budynków, najlepiej jak posiadają kąt nachylenia. Panele fotowoltaiczne możemy spotkać także na obszarach mniej zaludnionych, ale z dużą ilością wolnego miejsca i ekspozycji słońca, mogą to być na przykład nieodwiedzane przez ludzi pola, farmy czy łąki. Funkcjonalność takich paneli zależy od ich budowy.
Możemy je spotkać zazwyczaj pod postacią prostokątnych modułów, gdzie każdy pojedynczy panel składa się z warstw. Pierwsza warstwa to specjalna szyba oraz folia, razem te elementy mają charakter ochronny i zabezpieczają przed wszelkimi uszkodzeniami. Pod tą warstwą „ochronną” znajdują się ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z krzemu, germanu i selenu. Stanowią najmniejsze elementy, z jakich zbudowane są panele fotowoltaiczne. Są to półprzewodniki, odpowiedzialne za przetwarzanie energii promieni słonecznych w postać czystego prądu.

Czy panele fotowoltaiczne są dla każdego?

Z paneli fotowoltaicznych mogą korzystać wszyscy. Mogą być to osoby prywatne, które korzystają z fotowoltaiki, by móc zasilić sprzęt domowy. Również firmy, instytucje oraz urzędy państwowe, wykorzystujące zieloną energię, by zaspokoić potrzeby związane z funkcjonowaniem potrzebnych działów organizacji, do zasilania wykorzystywanych maszyn czy urządzeń.

Jakie korzyści posiada fotowoltaika?

Ważnym krokiem w decyzji wykorzystania odnawialnych źródeł jest analiza możliwych korzyści i zagrożeń, które mogą pojawić się w drodze korzystania z fotowoltaiki.

  • Niewątpliwie do głównych zalet fotowoltaiki możemy zaliczyć dostęp do czystego prądu za darmo oraz ochronę środowiska, a co za tym idzie inwestując w panele fotowoltaiczne przyczyniamy się do ograniczenia wytwarzania zanieczyszczeń powietrza.
  • Do korzyści należy także cicha praca paneli, nieprzeszkadzająca domownikom czy pracownikom danej instytucji, dlatego świetnie sprawdzi się na obszarach gęsto zamieszkałych.
  • Montaż takiej instalacji nie trwa dłużej niż 3 dni, poza dachem można
  • instalować panele także na gruncie, garażach przylegających do budynku czy innych obiektach gospodarczych.
  • Taka instalacja nie wymaga od użytkowników energii elektrycznej praktycznie żadnych ingerencji, ponieważ jest to instalacja bezobsługowa.
  • Nie trzeba się martwić o przerwy w dostawie prądu, ponieważ sposób, w jaki panele są projektowane, pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej niezależnie od warunków pogodowych.

Wady i zagrożenia

Wymieniając korzyści nie możemy zapomnieć o możliwych wadach i zagrożeniach pojawiających się przy funkcjonowaniu paneli fotowoltaicznych.

  • Za największy czynnik demotywujący możemy uznać czas, po jakim koszt założenia paneli fotowoltaicznych nam się zwróci.
  • Mimo iż nie musimy się obawiać braku energii, to warto wziąć pod uwagę sytuacje gdy spada wydajność paneli w uzależnieniu od promieniowania słonecznego.
  • Decydując się na taką instalację ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest zależność od polityki i regulacji prawnych dotyczących montowania elementów fotowoltaicznych.
  • Niestety jednym z najczęściej przytaczanych zagrożeń instalowania paneli fotowoltaicznych jest możliwość wystąpienia pożarów, które mogą wystąpić na skutek zwarcia, czy błędnego montażu.

Koszty użytkowania oraz instalacji

Koszt zainstalowania paneli fotowoltaicznych waha się w przedziale od 15 do 25 000 zł, jednak koszt zainstalowania paneli to nie wszystko, należy doliczyć dodatkowo koszt pokrywający mycie modułów panelowych oraz coroczne przeglądy, w które warto zainwestować, by uniknąć uciążliwych i niebezpiecznych usterek. Ceny takich działań rutynowych to kwota około kilkuset złotych rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które chcę założyć panele mogę starać się o uzyskanie dofinansowania od Państwa.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na panele?

  • Nie bazujmy na własnych umiejętnościach, decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, warto znaleźć wykwalifikowanego instalatora, którego warto dodatkowo zweryfikować pod względem posiadanych kwalifikacji.
  • Wybór firmy fotowoltaicznej jest bardzo ważnym aspektem rzutujący na bezpieczeństwo twoje oraz inwestycji. Przed tym, jak wybierzesz firmę, zrób research w internecie, sprawdź opinie firm zajmujących się fotowoltaiką. Sprawdź, jakie dana firma ma doświadczenie oraz ile takich instalacji już zrealizowała.
  • Bezpieczny transport ma istotne znaczenie dla prawidłowego działania paneli i całej inwestycji. By zapobiec mikro uszkodzeniom powstałym w trakcie transportu, zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie elementów instalacji PV. Elementy powinny być ustawione w pionie na dłuższym boku.
  • Gwarancja, zwiększa ona bezpieczeństwo instalacji.
  • Zapotrzebowanie- decyzja dotycząca mocy instalacji oraz ilości potrzebnych paneli fotowoltaicznych. Zanalizuj, ile tak naprawdę zużywasz prądu. Wiadomo, że w gospodarstwie domowym nie będziesz potrzebował tyle prądu, ile potrzebuje na przykład rolnik.
  • Czas, po jakim koszty inwestycji w fotowoltaikę nam się zwrócą. Oczywiście wszystko zależy od parametrów instalacji, kosztów za montaż czy możliwości uzyskania dotacji bądź dofinansowania, jednak średnim czasem, w którym możemy się spodziewać zwrotu kosztu to zazwyczaj 5-10 lat.

Warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jak i wady, warto inwestować w fotowoltaikę.
Panele są odpowiedzią na zagrożenia środowiska oraz wartą do inwestowania formą pobierania energii praktycznie za darmo. Warto tu podkreślić ceny za prąd, które nadal wzrastają, podczas gdy korzystając z odnawialnych źródeł energii, nie musimy się tym przejmować, mając własne źródło energii.

Poprzedni Następny