1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Projektory i rzutniki multimedialne, czyli rozrywka w dużym formacie
Poprzedni Następny

Projektory i rzutniki multimedialne, czyli rozrywka w dużym formacie

Projektor multimedialny to bardzo wygodne urządzenie, które pozwala wyświetlać obrazy na ścianę/ekran z pewnej odległości. W ostatnim czasie to rozwiązanie zaczęło zdobywać popularności zarówno do celów komercyjnych jak i domowych. Sygnał projektor może odbierać między innymi od komputera, kamery, odtwarzacza DVD, a nawet smartfonu. Projektory są podzielony ze względu na technologię wyświetlania. Najpopularniejsze obecnie rozwiązania to LCD i DLP.

Projektory LCD – strumień światła przechodzi przez matryce ciekłokrystaliczne, z których każda dodaje swój kolor do obrazu. Ta technologia także jest nazywana 3 LSD, dlatego że na początku dostępne są tylko 3 kolory: czerwony, zielony i niebieski. Następne kolory łączą się, przechodząc przez pryzmat i wychodzi wielokolorowy obraz. 

Projektory DLP – wykorzystują układ mikro luster. Tysiące lustr zmieniają kąt nachylenia z ogromną prędkością, rzucając strumień światła na powierzchnie. Te projektory są generalnie mniejsze i cieńsze od poprzedniego, ale odwzorowanie kolorów jest jednak mniej żywe. Także czasami na obrazie pojawia się mała tęcza.  

Czym się kierować przy wyborze rzutnika?

Przede wszystkim wybór projektorów multimedialnych trzeba dostosować do jego zastosowania. Rozmaity sprzęt posłuży w różnym miejscu, jeden w kinie domowym, inny w szkole, biurze lub w domu. Przeznaczenie projektora ma duży wpływ nie tylko na parametry techniczne, ale także na cenę. Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze projektora. To między innymi  jasność i żywotność lampy, format obrazu, rozdzielczość,  kontrast oraz złącza. Ważne są również takie aspekty jak: poziom hałasu i odległość projektora od ekranu.

Jasność lampy w projektorze

Jasność jest jednym z najważniejszych parametrów. Określany jest ilością ANSI lumenów. Lepiej wybierać sprzęt o wysokiej jasności (powyżej 3000 lumenów), dlatego, że im mniejsza jasność, tym gorsza widoczność obrazu w jasnym pomieszczeniu. Żywotność powinna wynosić około 10-20 tysięcy godzin użytkowania.

Rozdzielczość

Nowoczesne projektory mają różne rozdzielczości ekranu, np.:

  • SVGA (800 x 600 pikseli);
  • XGA (1024 x 768 pikseli);
  • WXGA (1280 x 720 pikseli);
  • FULL HD (1920 x 1080 pikseli);
  •  4K (3840 × 2160 pikseli)

Rzutnik o rozdzielczości SVGA oraz XGA lepiej zastosować w biurze do wyświetlania prezentacji i niewysokiej jakości zdjęć.  Do kina domowego lub gry na konsolach najlepszą opcją będzie rozdzielczość  FULL HD. Dla najwyższej jakości wybieramy projektory o rozdzielczości 4K. 

Format obrazu (4:3, 16:9, 16:10)

Format 4:3 idealnie wystarczy do użytku w biurze i szkole. Żeby mieć zmogę komfortowo oglądać filmy w wysokiej jakości lub grac w gry konsolowe lepiej wybrać proporcje 16:9 oraz 16:10.

Kontrast

Kontrast jest ważnym elementem dla tych, którzy wybierają projektor multimedialny do oglądania kina w wysokiej jakości. Im wyższy kontrast, tym lepsze kolory otrzymuje projektor i tym wyższa będzie jakość wyświetlanego obrazu. Idealnym wyborem będzie aparat z kontrastem na poziomie nie mniejszym niż 6000:1-7000:1. Dla wykorzystania w biurze/szkole całkowicie wystarczy 500:1.

Złącza

Złącza to także ważny czynnik, o którym nie należy zapominać. Każdy rzutnik, żeby zagwarantować uniwersalność, musi posiadać taki porty jak: HDMI, USB, VGA (D-Sub) i  S-Video. Im będzie więcej portów, tym lepiej, dlatego że daje to więcej możliwości dołączenia rozlicznych zewnętrznych źródeł obrazu.

Poziom hałasu pracy rzutnika

Poziom hałasu rzutnika zależy od wielkości urzędu. W dużym projektorze głośniki są odpowiednio lepsze i głośniejsze, w małym wręcz przeciwnie. Żeby w pełni cieszyć się seansem,głośność nie powinna przekraczać 30 decybeli.

Odległość projektora od ekranu

Minimalna i maksymalna odległość zależy od użytej w urządzeniu optyki i jej ogniskowej.

  • Projektory krótkoogniskowe (short-throw) -  wyświetlają ostry obraz już w odległości około 1 metra. 
  • Projektory o dalekim rzucie (long-throw) - umożliwiają duże oddalenie rzutnika od  dostosowanej powierzchni, tak, ze można wyświetlać obraz z końca sali.

Projektory multimedialne do domu

Projektory do domu muszą być w stanie wyświetlać dynamiczne sceny wysokiej jakości (filmy, wideo, gry) i zapewniać dobre warunki dla różnych źródeł lub standardów sygnału. Oczywiste jest też, że będzie to dużo kosztować, ale propozycje tych sprzętów stale się zwiększa, więc możesz wyszukać model w zgodzie z własnymi możliwościami i koniecznościami.

 Jakie cechy powinien mieć rzutnik multimedialny do stosowania w domu?

  • Wysoka rozdzielczość obrazu — minimalny będzie format Full HD, lepiej oczywiście 4K. W kwestii formatu obrazu, do kina domowego przeznaczony jest 16:9.
  • Dobra jasność i kontrast — dzięki czemu obraz będzie nasycony, wyrazisty i dobrze widoczny w jasnym pomieszczeniu.
  • Ścisły rozmiar — dla wygodnego użytkowania sprzęt powinien być łatwy w przesyłaniu.
  • Spokojna, cicha praca
  • Mnóstwo złączy — aby móc podłączyć wiele urządzeń. 
  • Szybkość reakcji — może to być bardzo ważne podczas gier oraz w przypadku transmisji na żywo.

Funkcjonalność tych urządzeń sprawiły, że ich coraz raczej wykorzystuje się w domu. Posiadając dobrego typu rzutnika, z powodzeniem obejrzysz film i zagrasz w gry. Przed zakupem tego urządzenia warto zadać sobie pytanie. Jaki aparat będzie najbardziej pasował i spełnił wszystkie oczekiwania.

Projektor multimedialny do firmy

Cele edukacyjne i potrzeby biznesowe obejmują pracę ze statystycznymi obrazami. W związku z tym projektory do biur i sal lekcyjnych często obywają się bez skomplikowanego sprzętu, oprogramowania i podsystemów skalowania, zarządzania kolorami itd.

Jakie cechy powinien mieć rzutnik multimedialny do stosowania w biurze?

  • Właściwy rozmiar — jeśli chcesz brać go ze sobą na spotkania biznesowe, lepiej wtedy wybrać opcję o małym rozmiarze. Natomiast jeżeli planujesz postawić lub powiesić go w jednym miejscu, to nie musisz być ograniczony w wyborze. Tymczasem trzeba pamiętać o zakupie odpowiedniego uchwytu.
  • Rozdzielczość i format obrazu — wybór tych parametrów zależy oczywiście od sposobu użytkowania urządzenia. W biurze możemy korzystać z urządzań z rozdzielnością SVGA, XGA, WXGA. Na jakość Full HD/4k  warto postawić jeśli na spotkaniach wyświetlacie filmy lub prezentacje z obrazami wysokiej jakości. Ze względu formatu – 4:3 wystarczy do zwykłych użytek biznesowych lub edukacyjnych, a 16:10 przyda się do rzutowania tabeli w Excelu lub dwóch dokumentów jednocześnie.

Też warto zwrócić uwagę na to czy projektor ma wbudowane głośniki. Dzięki temu nie trzeba będzie stosować pomocniczego sprzętu audio.

Czy warto kupić rzutnik?

To jest świetny pomysł do użytku domowego. Jeżeli chcesz zadowolić się dużym ekranem i dobrą jakością to projektor multimedialny jest tym, czego potrzebujesz. Coraz więcej osób dzisiaj wybierają rzutnik zamiast tradycyjnego telewizora. 

Nie jest to zaskakujące, skoro ma wiele zalet:

  • Duży rozmiar obrazu, dobra jakość
  • Możliwość przeniesienia rzutnika ze sobą praktycznie wszędzie
  • Efekt wyświetlania obrazu 3D 
  • Spory wybór na każdy gust i okazję 

Ale warto też pamiętać, że projektor musi znajdować się w pewnej odległości od ściany. Również do projektora koniecznie potrzebujemy białą ścianę lub specjalny ekran. Jeśli po prostu masz ochotę na weekend z kinem domowym, to dobrym pomysłem będzie wypożyczenie rzutnika.

W biurze projektor to bardzo potrzebna rzecz, ale nie zawsze jest często wykorzystywana. Dlatego w takiej sytuacji wypożyczenie urzędu będzie bardziej odpowiednie niż zakup.

Czytaj też: https://rentalo.pl/blog/sprzet-biurowy-kiedy-i-dlaczego-warto-wynajac

Poprzedni Następny