1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wynajem dronów: jak wybrać oraz obowiązujące zasady, dotyczące latania
Poprzedni Następny

Wynajem dronów: jak wybrać oraz obowiązujące zasady, dotyczące latania

Zdjęcia i filmiki zrobione z wysokości lotu ptaka nabierają coraz większej popularności. Ciekawe, nietypowe ujęcie dla celów reklamowych czy prezentacji firmowej, filmik dla siebie, nagrany w górach czy nad morskim wybrzeżem, nietypowe zdjęcia z imprezy okolicznościowej… Drony są obecnie wykorzystywane zarówno do celów komercyjnych, jak i indywidualnych.

Rodzaje dronów

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje dronów:

  • rekreacyjne;
  • profesjonalne;
  • specjalistyczne.

Modele dronów, przedstawionych w tych kategoriach, różnią się charakterystykami technicznymi, stopniem zaawansowania oraz wymaganiami dla operatorów.

Rekreacyjne drony są idealnym rozwiązaniem dla początkujących operatorów bezzałogowych statków powietrznych oraz amatorów. Modele z tej kategorii wykorzystywane są najczęściej do zabawy, są najlepszą i najpopularniejszą opcją do nauki latania od podstaw. Są to drony dość proste w sterowaniu, większość z nich ma funkcję stabilizacji, co ułatwia proces nauki i powoduję, że z takim dronem poradzą sobie nawet najmłodsi. Oczywiście, jak każde inne urządzenie, zwłaszcza latające, sterowanie dronem rekreacyjnym wymaga pewnej wprawy. Drony rekreacyjne to są najpopularniejsze modele do wynajęcia.

Oferta dronów rekreacyjnych jest dość szeroka, różnią się one wyposażeniem i funkcjami. W zależności od zakładanych celów oraz oczekiwanych efektów można wypożyczyć modele od najprostszych do trochę bardziej zaawansowanych, wyposażonych w kamerę, rejestrującą obraz i dźwięk, a nawet pozwalających na robienie różnego rodzaju trików w powietrzu. Zasięg dronów rekreacyjnych sięga blisko pół kilometra.

Profesjonalne drony przedstawiają modele o wyższym stopniu zaawansowania, są najczęściej wykorzystywane do celów komercyjnych oraz sterowane przez profesjonalnych operatorów. Profesjonalne modele dronów pozwalają kontrolować parametry lotu, planować trajektorię, wykonywać loty na dalsze odległości, wiele z nich posiada również opcję planowania automatycznego przelotu pewnej wyznaczonej trasy z funkcją „powrót do domu” - powrót w miejsce startu jednym przyciskiem. Za pomocą takich dronów można nagrywać obraz w formacie Full HD oraz tworzenie profesjonalnych zdjęć najlepszej jakości.

Wśród dronów specjalistycznych wyróżnia się urządzenia, wykorzystywane przez służby cywilne oraz ratowników, drony, wykorzystywane w rolnictwie do kontroli oraz drony transportowe. Bezzałogowe statki powietrzne często są wykorzystywane do wykonywania różnego rodzaju badań oraz zbierania informacji.

Zasady latania dronem - aktualne przepisy

Od 31.12.2020 weszły w życie przepisy, dotyczące wykonywania lotów BSP (bezzałogowymi statkami powietrznymi), ujednolicające prawo lotnicze w całej Unii Europejskiej. Przyjrzymy się najważniejszym z nich.

Kategorie lotów

Wyróżniono trzy podstawowe kategorie lotów:

  1. Kategoria otwarta:
    • niskie ryzyko;
    • nie wymaga zgody ULC;
    • limity: do 25 kg, wymagany jedynie certyfikat ze szkolenia VLOS, maksymalna wysokość lotów 120m;
    • drony ze znakiem CE.
  2. Kategoria szczególna:
    • średnie ryzyko;
    • wymagana zgoda lub poinformowanie ULC;
    • warunki lotów są określane na podstawie analizy ryzyka.
  3. Kategoria certyfikowaną:
    • wysokie ryzyko;
    • wymaga certyfikowany sprzęt i personel.

Do kategorii otwartej odnoszą się loty o najniższym stopniu ryzyka, spełniające określone warunki, wśród których:

  • masa drona jest mniejsza lub równa 25 kg;
  • maksymalna wysokość lotów - 120 m nad ziemią i nie naraża na niebezpieczeństwo osób trzecich.

W ramach kategorii otwartej wyróżnia się trzy podkategorię:

A1 - loty nad ludźmi. Dotyczy dronów klasy C0, C1, masą mniej niż 900g. Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi, ale zakazano latanie nad zgromadzeniem osób.

A2 - loty blisko ludzi. Dotyczy dronów klasy C2, masą mniej niż 4 kg. Minimalna odległość pozioma od osób to 30 lub 5 metrów, jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu. Wylatywanie nad osoby oraz zgromadzenia osób jest zakazane.

A3 - loty z daleka od ludzi. Dotyczy dronów klasy C3, C4, masą do 25 kg. Wznoszenie się nad osoby oraz zgromadzenia osób jest zakazane, loty mogą się odbywać w bezpiecznej odległości co najmniej 150 metrów w poziomie od terenów mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych lub rekreacyjnych.

Loty w ramach kategorii otwartej nie wymagają uzyskania zgody, zezwolenia, a minimalny wiek pilota w Polsce to 14 lat.

Rejestracja operatora drona, szkolenie oraz test

Według przepisów wymagana jest rejestracja wszystkich operatorów, wykonujących loty z użyciem BSP w przypadku kategorii otwartej, których masa wynosi 250 g lub więcej, albo które wyposażono w czujnik zdolny do zbierania danych osobowych oraz dronów, wykonujących operacje w kategorii szczególnej lub certyfikowanej, bez względu na ich masę czy wyposażenie.

Rejestracja odbywa się w formie elektronicznej na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po rejestracji każdy operator otrzymuje indywidualny numer rejestracyjny, który będzie musiał umieścić na swoim dronie.

Po wykonaniu rejestracji na każdego operatora czeka szkolenie online, kończące się testem wielokrotnego wyboru.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) stworzyła krótki filmik o pierwszym spotkaniu drona Donnie z Paulem, dokładnie opowiadający o tym, jak zostać bezpiecznym i odpowiedzialnym pilotem drona oraz przestrzegać nowych europejskich przepisów.

Poprzedni Następny