1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Jak skompletować sprzęt studyjny?
Poprzedni Następny

Jak skompletować sprzęt studyjny?

Nagrywanie swojej własnej muzyki to świetna i ekscytująca zabawa, a dzisiejsza przystępna cenowo technologia sprawia, że każdy może mieć w swoim domu narzędzia potrzebne do profesjonalnie brzmiących utworów. Marzy ci si tworzenie własnej i dobrej jakościowo muzyki? Nie wiesz, od czego zacząć kompletując swój sprzęt? Jesteś w dobrym miejscu, ponieważ w naszym artykule dowiesz się jak skompletować swój sprzęt studyjny!

Komputer

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką potrzebujesz do swojego studia, jest oczywiście komputer. To na nim będziesz pracować nad swoimi nagraniami, tworząc i łącząc wszystkie dźwięki. Twoim komputerem studyjnym może być komputer Mac lub Windows, dzięki czemu możesz wybrać system operacyjny, który jest dla ciebie najwygodniejszy. Przed kupieniem sprzętu warto sprawdzić jego minimalne wymagania potrzebne do uruchomienia wybranego programu do nagrywania. Polecanym i częstym wyborem komputera do studia jest Macbook Pro.

Oprogramowanie Digital Audio Workstation (DAW)

Oprogramowanie DAW, jest to cyfrowa stacja robocza, przeznaczona do tworzenia i produkcji własnej muzyki. Pozwala nagrywać i edytować dźwięki tworząc gotowy utwór. Do podstawowego wyposażenia DAW, należy: sekwencer MIDI, edytor nut, mikser oraz wirtualne instrumenty. Wybierając program Digital Audio Workstation na początku, warto wziąć pod uwagę taki, który jest darmowy lub niezbyt drogi oraz prosty w obsłudze. Najbardziej popularne programy to: FL Studio, Ableton Live i Cockos Reaper.

Interfejs audio

Jeśli wybrałeś już oprogramowanie następną potrzebną rzeczą, będzie interfejs audio. Urządzenie to umożliwi podpięcie potrzebnego sprzętu (mikrofonu, kontrolera MDI, instrumentów itd.) do komputera. Wbudowane interfejsy nadają się do słuchania muzyki lub oglądania filmów jednak nie do nagrywania muzyki. Z tego powodu niezbędny będzie zakup zewnętrznego interfejsu audio. Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia bardzo ważne jest sprawdzenie, czy będzie on kompatybilny z twoim komputerem. Dobrym wyborem będzie kupno sprzętu z większą ilością wejść, aby spełniło to twoje aktualne i przyszłe potrzeby związane z muzyką.

Mikrofon

Mikrofon jest oczywistą rzeczą w kompletowaniu twojego sprzętu studyjnego. Na początku twojej kariery będzie ci potrzebny jeden, lecz z czasem twoja kolekcja będzie się powiększać. Zanim zabierzesz się za wybór mikrofonu, musisz znać trzy jego podstawowe grupy:

  • Pojemnościowe – z łatwością rejestrują wszystkie, nawet najcichsze dźwięki. Nagrywają w wysokiej jakości i idealnie nadają się do małego studia.
  • Dynamiczne – ich dużą zaletą jest odporność na uderzenia oraz upadki. Nadają się do nagrywania głośnych instrumentów, charakteryzują się jednak małą skutecznością w porównaniu do mikrofonów pojemnościowych.
  • Wstęgowe – reagują nawet na najmniejsze zmiany ciśnienia akustycznego, ich brzmienie jest naturalne, dlatego nadają się do nagrywania wokalu.

Wybór mikrofonu dopasowujemy do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Przygotowaliśmy jednak krótką listę przetworników, którym warto przyjrzeć się przed podjęciem kupna:

  • Audio Technica AT-2050
  • Electro-Voice N/D 468
  • Mikrofon wokalowy Shure SM58
  • Warm Audio WA-84 Stereo Pair

Słuchawki

Dobre słuchawki to jeden z najważniejszych elementów studia nagrań. Bez dobrej jakości słuchawek studyjnych nie będziesz w stanie ocenić jakości dźwięku swojej pracy. Na start twojej przygody z tworzeniem muzyki wystarczy ci wybór jednej pary dobrych słuchawek. Warto przyjrzeć się bliżej tym modelom:

  • Behringer BH 770
  • Beyerdynamic DT880 Pro
  • AKG K612 PRO

Monitory studyjne

Monitory studyjne są specjalnymi głośnikami umożliwiającymi odtwarzanie dźwięku w możliwie najbardziej rzeczywistej wersji. Ma to ogromne znaczenie podczas miksowania materiału, ponieważ pozwala to na dostosowanie nagrania do odbiorników o różnej jakości. Rynek oferuje wybór monitorów studyjnych w każdej klasie cenowej. Kupując sprzęt dla siebie, należy zwrócić uwagę na marki takie jak: Eve Audio, Yamaha, JBL oraz KRK.

Kontroler MIDI

Kontroler MIDI nie jest koniecznością, podczas gdy planujesz robić proste nagrania za pomocą mikrofonu. Jeśli jednak chcesz używać wirtualnych instrumentów, jest to sprzęt, który zapewni ci do nich dostęp.

Kable

Jeśli posiadasz już wszystkie niezbędne urządzenia, musisz je ze sobą odpowiednio podłączyć i przygotować do pracy. Ostatnią rzeczą, jaką potrzebujesz, kompletując swój sprzęt studyjny, są kable:

  • Kable XLR do mikrofonu
  • Kable głośnikowe TRS
  • Kable instrumentalne TS
  • Kable RCA

Skompletowanie całego sprzętu studyjnego to spory koszt. Jeśli jednak nie jesteś pewny swojej nowej pasji, warto pomyśleć o początkowym wynajęciu sprzętu, aby najpierw sprawdzić swoje siły w tworzeniu muzyki.

Poprzedni Następny