1. Strona główna
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. Nowe hobby - instrumenty muzyczne?
Poprzedni Następny

Nowe hobby - instrumenty muzyczne?

Instrumenty muzyczne - kupić czy wypożyczyć?

Chcesz rozpocząć grę na instrumencie muzycznym, ale nie wiesz jeszcze jaki instrument sprawi Ci największą radość? Wynajem instrumentów muzycznych bardzo dobrze sprawdza się, gdy potrzebujemy sprzętu muzycznego, a nie mamy pod ręką własnego lub po prostu chcemy spróbować swoich sił w nowej dziedzinie. Wtedy pojawia się jednak pytanie – gdzie znaleźć odpowiednie rozwiązanie? Instrumenty muzyczne to niesamowite narzędzia kreowana sztuki, jednak ich zakup może wiązać się ze sporymi kosztami. Czy warto w nie zainwestować, czy może lepiej wypożyczyć? Poznajmy zalety i wady obu opcji.

Korzyści gry na instrumentach

 1. Lepsza pamięć i koncentracja - gra na instrumencie wymaga dużego zaangażowania umysłowego. Podczas nauki gry angażujesz wzrok, słuch, musisz skoordynować ruchy, zwrócić uwagę na rytm. Dzięki systematycznym ćwiczeniom zauważysz postępy nie tylko w nauce gry na instrumencie, ale także z zapamiętywaniem i koncentracją, co przełoży się również na płaszczyznę życiową i zawodową.
 2. Pasja – pozwala o wiele łatwiej nawiązywać relacje z osobami, o wspólnych zainteresowaniach. To też zawsze dobry temat do rozmowy podczas towarzyskich spotkań. Dodatkowo świetnie wypełnia wolny czas, dodaje energii, uwalnia endorfiny i rozwija.
 3. Łagodzenie stresu – skupienie, którego wymaga nauka gry na instrumentach, pomaga oderwać myśli od problemów i obowiązków. Jest odskocznią, która pomaga rozładować emocje i spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy. Dowodem na dobroczynny wpływ muzyki na nasze życie jest wykorzystywanie jej w różnego rodzaju terapiach.
 4. Większa pewność siebie - po pierwszych tygodniach nauki, gdy zaczynami widzieć postępy nabieramy pewności siebie, w swoje umiejętności. Z biegiem czasu uczymy się poprzez muzykę wyrażać emocje, gdyż każdy utwór może być przecież wykonany na wiele sposobów.
 5. Uczy dyscypliny, cierpliwości i wytrwałości - nauka gry na instrumencie wymaga czasu. Osiągnięcie wysokiego poziomu to tysiące godzin pracy. Uczymy się dalej, mimo początkowych trudności. By osiągnąć zamierzony poziom, musimy wytrwale ćwiczyć i nie poddawać się.

Co wziąć pod uwagę przed wyborem instrumentu?

 1. Określ swoje predyspozycje - jeżeli świetnie panujesz nad rękami i koordynujesz ich ruchy to możesz wybrać instrumenty strunowe, lub klawiszowe. Jeżeli masz silne dłonie, wybierz instrument smyczkowy, a jeśli masz świetną podzielność uwagi - instrument klawiszowy. Dla osób z mocnymi płucami polecane są instrumenty dęte.
 2. Popytaj znajomych - jeżeli wśród znajomych znasz kogoś, kto gra na instrumencie, będzie Ci łatwiej przebrnąć przez początki. Będziesz miał wsparcie i motywację. Możecie też umówić się na wspólne ćwiczenia!
 3. Samouk, lekcje grupowe czy indywidualne - w zależności od tego jak będziesz się uczył, potrzebujesz materiałów, które Ci w tym pomogą. Lekcje to zdecydowanie droższa opcja, ale też najbardziej motywująca, gdyż trudniej opuścić lekcje, za które się płaci. Nie każdy też ma w sobie tyle samodyscypliny, by zaczynać jako samouk. Jednak w internecie znajdziesz sporo kursów, zarówno darmowych, jak i płatnych, które pomogą Ci osiągnąć cel.
 4. Określ poziom trudności - poszczególne instrumenty mają różne etapy nauki. Oszacuj, ile realnie będziesz mógł poświęcić czasu na naukę i jaki masz jej cel.

Zakup kontra wynajem instrumentów muzycznych

Szeroki wybór różnego rodzaju instrumentów i wielka frajda z gry na nich sprawiają, że coraz więcej osób chce rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Na początku warto jednak taki instrument muzyczny zdobyć, aby móc szlifować umiejętności, bądź pokazać swoje możliwości gdy nie mamy w zanadrzu własnego sprzętu. Do wyboru mamy wówczas dwie opcje – zakupić nowy instrument lub poszukać miejsca, w którym go wypożyczymy. 

Nowy instrument 

Nowe instrumenty muzyczne najczęściej zakupić można w sklepie muzycznym gdzieś lokalnie, bądź przez Internet. W sieci dostępne są one w znacznie większym asortymencie, plus mogą być nieco tańsze niż w punktach stacjonarnych.

Wśród zalet zakupu instrumentów nowych jest to, że jest ich naprawdę sporo, a dodatkowo oferowane są w razie potrzeby w większej liczbie egzemplarzy. Inwestycja w nowy sprzęt to również gwarancja producenta – szczególnie w przypadku renomowanych marek można zyskać nawet dożywotnią gwarancję dla pierwszego nabywcy. Zakup nowego sprzętu to również jego idealny stan, który zachwyca świeżością, brakiem rys czy pęknięć. Instrumenty te są fabrycznie nowe, bez żadnych modyfikacji, a dodatkowo można uzyskać do nich szyte na miarę akcesoria. 

Niestety nowe instrumenty są droższe, aniżeli te z rynku wtórnego, a już z pewnością od tych wypożyczonych. Inwestycja w zakup może z czasem okazać się mało opłacalna, np. gdy będziemy chcieli sprzedać instrument już używany. Chyba że mamy do czynienia z limitowaną kolekcjonerską perełką.

Nowy sprzęt wymagać może również strojenia, co może nieść dodatkowe koszty. Gitara czy skrzypce pachnące nowością są również bardziej wrażliwe na warunki klimatyczne i często nie brzmią tak dobrze jak już leciwe „rozegrane” modele. Nowy instrument muzyczny to inwestycja na lata, jednak gdy się nim szybko znudzimy, może okazać się, że był to bardzo kosztowny zakup, na którym możemy wiele stracić. 

Instrument wypożyczony 

Wypożyczenie najczęściej wiąże się z uzyskaniem używanych instrumentów muzycznych. Taka forma „inwestycji” w swój talent wydaje się być szczególnie dobrym pomysłem na początku przygody z muzyką, gdy dopiero odrywamy nowe hobby i nie wiemy, czy pójdziemy w danym kierunku.

Do zalet wypożyczenia instrumentów muzycznych zaliczyć możemy przede wszystkim niewielkie opłaty z tym związane, szczególnie w porównaniu z tymi, jakie niesie zakup nowego czy nawet używanego sprzętu. Instrumenty wypożyczone będą również przyjemniejsze w użytkowaniu, gdyż są „rozegrane”, a przy tym możemy znaleźć perełki wysokiej klasy, wykonane z najlepszych materiałów, przez co ich brzmienie będzie rewelacyjne. Korzystanie z tego rodzaju instrumentów to również pewność ich dobrej kondycji i gwarancja dobrego stanu technicznego. Z takim wypożyczonym sprzętem można nie tylko zacząć muzyczną przygodę, ale i zabłysnąć w towarzystwie – szczególnie wówczas gdy uda nam się znaleźć unikalny okaz. W już używanych, wypożyczonych sprzętach możemy znaleźć szereg ciekawych modyfikacji czy ulepszeń, przez co dają one spore możliwości adeptom gry. 

Wynajem instrumentów muzycznych nie ma zbyt wielu wad. Można znaleźć całkiem sporo ciekawych modeli, jednak często wymarzona gitara, saksofon czy klarnet, będą poza naszym zasięgiem. Problemem może okazać się także zdobycie wszystkich akcesoriów, dlatego warto szukać ofert, w których dostępne są kompletne zestawy np. z futerałem do przewiezienia.

Wypożyczyć czy kupić nowy instrument muzyczny?

To, na którą opcję się zdecydujemy, zależy tak naprawdę od naszej sytuacji i potrzeb. Czasami zakup nowego instrumentu muzycznego może okazać się świetną inwestycją i wspaniałą przygodą z muzyką. Jednak gdy nie złapiemy bakcyla, możemy sporo stracić na takim zakupie. Wypożyczenie jest doskonałą alternatywą dla poszukujących swojej pasji czy chcących spróbować swoich sił na nowym instrumencie. Także osoby, które grają na co dzień, mogą na tym wiele zyskać, np. podczas wyjazdów wypożyczona na miejscu gitara, będzie świetnym sposobem na zapewnienie rozrywki podczas spotkań w gronie przyjaciół.  

Najważniejszą rzeczą jest to, żeby lubić dane brzmienie. Słuchając muzyki, możemy wyłapywać pewne dźwięki, które pociągają nas bardziej niż inne. Jeśli w każdym utworze słyszysz gitarę elektryczną, wybierz gitarę, jeśli ciągle wybijasz jakieś rytmy, weź pod uwagę instrumenty perkusyjne. Pamiętaj jednak o predyspozycjach fizycznych. Do gry na instrumentach potrzebna jest odpowiednia budowa ręki, palców i ogólna konstrukcja fizyczna, dobre warunki zdrowotne, dobra koordynacja ruchowa i sprawność manualna. Trudno grać na gitarze mając delikatne, wiotkie i małe dłonie, na perkusji niezbędne jest poczucie rytmu. Z kiepskim słuchem natomiast nie da się grać na skrzypcach.

Koszty wypożyczenia instrumentów muzycznych są naprawdę niewielkie, dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o tej alternatywie, gdy nie chcemy ponosić wygórowanych kosztów zakupu nowych. 

Ostatnio na blogu: https://rentalo.pl/blog/dlaczego-warto-wypozyczac-sprzet-samochodowy

Poprzedni Następny