1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Kładzenie płytek ceramicznych - jakie narzędzia glazurnicze wybrać?
Poprzedni Następny

Kładzenie płytek ceramicznych - jakie narzędzia glazurnicze wybrać?

Płytki ceramiczne to jeden z najczęściej wykonywanych rodzajów wykończenia podłóg czy ścian. Zdają one egzamin w łazienkach, korytarzach, kuchniach, na tarasach i wielu innych miejscach, w którym pragniemy stworzyć komfortową przestrzeń. Prawidłowo  położone, będą wytrzymałym, odpornym na wilgoć i efektownym elementem wystroju, który jest także łatwy w utrzymaniu czystości. Jakie narzędzia glazurnicze będą nam niezbędne, aby rezultat remontu był taki, jaki planujemy? Czy wszystkie te sprzęty musimy kupować, czy część można wypożyczyć? 

Kładzenie płytek ceramicznych – niezbędne narzędzia

Kładzenie płytek ceramicznych – niezbędne narzędzia

Przed podjęciem się prac glazurniczych warto się dobrze przygotować. Nie wystarczy bowiem sam pomysł i zakupienie materiałów, a cały szereg narzędzi, które pomogą skutecznie uzyskać zamierzony efekt. Poza płytkami ceramicznymi (najlepiej w większej niż potrzebna ilości) niezbędne będą materiały takie jak: emulsja do gruntowania powierzchni, klej do płytek oraz fuga kolorystycznie dopasowana do płytek. W kwestii narzędzi, szczególnie przydatne będą poziomice, gumowy młotek, przecinarki do płytek, szpachelki, paca, gumowy ściągacz, a także podstawowy sprzęt rodem ze szkolnej ławy – ołówek, linijka, miara czy sznur pomiarowy. 

Dla równości – poziomica i sznur mierniczy

Kładąc płytki ceramiczne, musimy zadbać o precyzję, gdyż jest to zadanie niełatwe i wymagające maksymalnego skupienia. Poziomica i sznur mierniczy pozwolą wyznaczyć linie, po których płytki będą układane. Dzięki skrupulatnym pomiarom możemy stworzyć estetyczną aranżację, a także zweryfikować czy podłoże jest równe. Układając poszczególne płytki na podłoże, warto sprawdzać równość powierzchni i w razie potrzeby lekko poprawiać ją z pomocą gumowego młotka. To pozwoli stworzyć ładną, równą powierzchnię podłogi lub ściany. Dla precyzji warto skorzystać z pomocy ołówka i linijki, dzięki którym dokładnie oznaczone zostaną linie np. miejsc, w których należy dociąć płytkę. W obliczeniach należy pamiętać również o szerokości spoin, które chcemy uzyskać. 

Do układania płytek – szpachla, gumowy młotek i krzyżyki dystansowe

Po wstępnym ułożeniu płytek na sucho czas na klejenie. Wśród narzędzi nieocenione wsparcie daje nam paca do nakładania kleju, szpachla, gumowy młotek orz krzyżyki dystansowe. Są to narzędzia stosunkowo niedrogie, dostępne w każdym sklepie budowlanym. Krzyżyki dystansowe pozwalają zadbać o odpowiednie poziomowanie, a także pomagają uzyskać równą odległość pomiędzy płytkami, przygotowując przestrzeń do fugi. Te niepozorne elementy, sprawiają, że estetyka wykonanej pracy jest o wiele większa, a co za tym idzie, efekt bardziej zadowalający. Doskonałym zamiennikiem krzyżyków dystansowych, mogą być również tzw. kliny i klipsy do poziomowania. 

Gumowy młotek to kolejne ważne narzędzie do glazurowania. Wykonanie z gumy nie jest przypadkowe, bowiem to dzięki temu młotek jest łagodniejszy dla delikatnych płytek. Narzędzie to pozwala ułożyć poszczególne elementy na miejscu bez powodowania wyszczerbień czy złamań. Korytko ze szpachelką to spore wsparcie w klejeniu, ale i spoinowaniu oraz fugowaniu płytek. Niektórzy glazurnicy stosują także fugownice, które pozwalają dokładnie wypełnić fugi pomiędzy płytkami ceramicznymi. Rękaw do fugowania można dopasować do szerokości przestrzeni między płytkami, co pozwala na bardzo dokładne ich wypełnienie. Wśród rozwiązań do fugowania, dostępne są także fugownice w formie nowoczesnych pistoletów, które znacząco ułatwiają pracę i są bardzo popularne wśród glazurników.

Cięcie płytek

Podczas kładzenia płytek ceramicznych nie obejdzie się bez maszyny do cięcia płytek. Konieczność docinania ich w odpowiedni kształt jest nieodzowna, dlatego warto wyposażyć się w solidną przecinarkę do płytek, aby praca była precyzyjna i bezpieczna. Urządzenia tego rodzaju nie należą do najtańszych, dlatego jeżeli planujesz jeden mały eksperyment, znacznie bardziej opłacalne będzie wypożyczenie maszynki do płytek. Niektórzy fachowcy docinają płytki szlifierkami, jednak nie mając w tym wprawy i doświadczenia, można ceramikę łatwo uszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem są maszynki ręczne, stołowe lub przecinarki stolikowe. Ich kluczowym elementem są tarcze diamentowe, dzięki którym cięcia są idealne. Nie jest to łatwe zadanie, jednak satysfakcja z doskonale dociętego elementu ogromna.

Prace końcowe

Glazurowanie to mozolna praca, którą należy wykonać starannie. Poza precyzyjnym ułożeniem płytek zadbaniu o prawidłowe wypełnienie fug i docięciem elementów ważne jest wykończenie prac. Ponieważ fugowanie nieestetycznie brudzi płytki, po zakończeniu glazurowania, gotową powierzchnię należy dokładnie umyć. Najlepszymi narzędziami do tego celu będą wiadro z wodą oraz miękka gąbka. Czyszczenie wymaga dokładności i delikatności, należy bowiem uważać na jeszcze mokrą fugę, która przy intensywnym nacisku może się wypłukać i konieczne będzie powtórzenie zabiegu fugowania.  

Poprzedni Następny