1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Lepiej wynająć, czy kupić samochód?
Poprzedni Następny

Lepiej wynająć, czy kupić samochód?

Samochód to aktualnie bardzo pożądany produkt, który jest również specyficzny. Kupno samochodu, czy to nowego, czy to używanego wymaga sporego nakładu finansowego, ale wydatki na tym się nie kończą. Każdy użytkownik samochodu potwierdzi, że zakup samochodu to dopiero początek wydatków. Do tej listy można zaliczyć ubezpieczenie, cykliczne przeglądy itp.

Co więcej, samochód znacznie traci na wartości, szczególnie po dużej jego eksploatacji. Widać to najbardziej w przypadku nowych aut z salonu. Czy aby na pewno warto kupować samochód? Może lepszą decyzją będzie auto na wynajem? Poznajcie wszystkie za i przeciw obu tych opcji.

Zakup samochodu

Zakup szczególnie nowego auta, zwłaszcza prosto z salonu jest niemałym przedsięwzięciem wymagającym spory nakład finansowy. Po pierwsze nowe samochody szybko, a nawet bardzo szybko tracą na wartości. Już po roku użytkowania nowego samochodu cena jest znacznie niższa niż cena początkowa. Z kolei kupno samochodu używanego wiąże się z ryzykiem np. zatajonych wad, koniecznością ciągłych napraw niektórych elementów samochodu — co prawda przy nowych samochodach, też może się to zdarzyć. Ponadto używane samochody są znacznie bardziej awaryjne od tych nowych. Bez względu na to, czy kupimy nowy samochód, czy używany i tak będzie trzeba ponieść koszty użytkowania, naprawy oraz ubezpieczenia, które niejednokrotnie są bardzo wysokie.

Wynajem samochodu

Obecnie w Polsce wypożyczalnia samochodów znajduje się w każdym większym mieście, a nawet już powstają w mniejszych miastach. Jeszcze kilkanaście lat temu było ich znacznie mniej. Co zatem więc zadecydowało o rozwoju tych miejsc? Coraz więcej osób decyduje się na wynajem aut na własne potrzeby, a nawet na potrzeby firmowe. Długoterminowy wynajem samochodu polega na tym, że wynajmujący ponosi koszty związane tylko z paliwem i uzupełnieniem płynów eksploatacyjnych — ale to też już zależy od wypożyczalni i od wykupionego pakietu.

Koszty napraw, ubezpieczenia, a także koszty związane z wymianą opon ponosi wypożyczalnia samochodowa. Oczywiście cena, jaką płaci wynajmujący, jest adekwatna do danego modelu samochodu oraz aktualnej oferty.

Zalety i wady kupna samochodu

Kupno swojego samochodu posiada jedną niepodważalną i podstawową zaletę. Zakupiony pojazd należy do właściciela i ma on wobec tego pełną swobodę w jego użytkowaniu o każdej porze. Fani tuningowania i przerabiania aut będą się skłaniać zawsze ku tej opcji. Jednak można też przyjąć określenie: Samochód to skarbonka. Więc po już kosztownym zakupie auta, które wiąże się z wydaniem ogromnej sumy, albo ze wzięciem kredytu, trzeba ponosić liczne koszty związane m.in. z:

  • ubezpieczeniami,
  • przeglądami,
  • naprawami,
  • eksploatacją.

Zalety i wady wynajmu

Wynajem samochodu wbrew pozorom jest bardzo praktyczny dla osób, które jeżdżą bardzo dużo i potrzebują bezawaryjnego samochodu, ale nie chcą lub nie mogą sobie aktualnie pozwolić na zakup nowego auta, lub nawet używanego. Wynajem jest wprost idealny dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na konserwację czy cykliczne naprawy. Wynajmującemu pozostaje tylko tankować i jeździć (a czasami nawet i umyć). Nie musi martwić się o przeglądy, naprawy oraz terminowe opłacenie ubezpieczenia po uprzednim wyborze najlepszej i najciekawszej oferty. Jedną z wad wynajmu, to wynajmowany samochód nigdy nie będzie własnością wynajmującego. Co więcej, rozwiązanie takie jest też idealne w momencie wyjazdu na wycieczkę lub na wyjazd służbowy. To rozwiązanie nie jest idealne dla osób, które mogą pozwolić sobie na zakup samochodu bez konieczności kredytowania.

Poprzedni Następny