1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wielkie sprzątanie po remoncie? Odkurzacze i inne sprzęty do zadań specjalnych
Poprzedni Następny

Wielkie sprzątanie po remoncie? Odkurzacze i inne sprzęty do zadań specjalnych

Sprzątanie po remoncie należy do mało przyjemnych elementów metamorfozy wnętrza, jednak jest nieodzowne. Wszechobecny kurz, pył, pozostałości farb, materiałów budowlanych itp. wymagają mądrego podejścia, a często wykorzystania odpowiednich pomocy w postaci urządzeń sprzątających do zadań specjalnych. Najlepszym sposobem na sprawne i efektywne wykonanie porządków po remoncie jest mądre ich zaplanowanie i wypożyczenie niezbędnych pomocy – prace staną się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jak zaplanować sprzątanie po remoncie?

Aby sprzątanie po remoncie było sprawne, warto się wcześniej przygotować. Gdy remontujemy mieszkanie lub dom, należy w pierwszej kolejności – jeszcze przed podjęciem działań wykończeniowych, dokładnie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie typu meble, stolarka czy sprzęty. Przydatna będzie tutaj folia budowlana i taśma. Czyszczenie po zakończonych pracach zaczynać należy z góry do dołu, czyli od najwyższych poziomów. Pierwszym oczyszczonym elementem powinien być zatem sufit, lampy, a kolejno ściany, meble – na podłogach skończywszy.

Sprzątanie na sucho

Inną ważną zasadą dotyczącą sprzątania jest czyszczenie najpierw na sucho, a dopiero później na mokro. Pochopne użycie wody może sprawić, że pojawi się „błoto” z resztek kurzu, pyłu, tynku czy szpachlowania, czyniąc porządki jeszcze bardziej uporczywymi. Najlepiej jest rozpocząć od odkurzania bądź zamiatania. Gdy mamy do czynienia z plamami po zaprawach murarskich itp. warto wyposażyć się w skrobak lub ostre narzędzie, którym delikatnie usuniemy zabrudzenia z powierzchni np. podłogi. Do usuwania pozostałości remontowych nie należy jednak wykorzystywać zwykłego odkurzacza, gdyż możemy go tym sposobem uszkodzić. Rewelacyjnie zda tutaj egzamin odkurzacz przemysłowy stworzony do pracy na sucho i przeznaczony do odkurzania pyłów z gipsów i betonów – ma mocniejszy silnik i posiada przestronny pojemnik. Nie jest to odkurzacz, który każdy ma w domu – w końcu remontów nie wykonujemy codziennie, dlatego warto taki sprzęt wypożyczyć i cieszyć się solidnie odkurzonymi podłogami, dywanami, meblami, tapicerkami, ścianami czy innymi elementami zabrudzonymi podczas prac remontowych jak lampy, karnisze, czy belki podsufitowe.

Sprzątanie na mokro

Idąc dalej, po dokładnym odkurzeniu całego wnętrza przychodzi czas na mycie na mokro. Tutaj wykorzystać możemy cały szereg detergentów, szmatek, mopów i maszyn czyszczących podłogi. Te ostatnie to rozwiązanie szczególnie cenne podczas remontowania większych pomieszczeń jak obszerne salony, hale, biura, sklepy czy przestrzenie szkolne. Maszyny takie warto wypożyczyć dla uzyskania solidnie doczyszczonych podłóg, gdyż praca z mopem bądź ręczne mycie może okazać się zbyt uciążliwą. Maszyny do czyszczenia podłóg wyposażone są w wirujące szczotki, pojemnik na czystą wodę z detergentem, pojemnik na brudną wodę oraz system odsysania, przez co zapewniają wygodne sprzątanie i suchą podłogę po całym procesie sprzątania. Oferowane są one w różnych wariantach, przez co pozwalają doprowadzić do porządku zarówno panele podłogowe, jak i podłogi drewniane.

Szczególnie oporne zabrudzenia można potraktować także szorowarką, która pozwala zedrzeć także stare warstwy ochronne na podłogach, co ułatwia późniejsze położenie nowych preparatów, cyklinowanie itp. zabiegi. Wypożyczenie takiego urządzenia sprawdzi się także w pielęgnacji poremontowej posadzek czy powierzchni podłóg w magazynach, na halach czy w garażach.

Jakość sprzątania

Właściwy dobór środków i sprzętów do sprzątania pozwala uzyskać wymierne rezultaty. Warto jednak wyposażyć się kompleksowo, aby podczas porządków płynnie przechodzić poszczególne etapy sprzątania. Podczas prac przydadzą się zatem worki, pojemniki i ochronne rękawice, a podczas czyszczenia poszczególnych powierzchni przeznaczone do nich preparaty. Inne będą detergenty do podłóg drewnianych, a inne do ceramiki i gresu. Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni podczas czyszczenia należy dobrać właściwe szczotki i ściereczki, które łagodnie, ale skutecznie oczyszczą krawędzie mebli, elementy ścian, stolarki itp.

Korzystając z wypożyczonych urządzeń jak np. odkurzacza przemysłowego, warto skorzystać z różnych końcówek, które pozwolą dotrzeć do wszystkich zakamarków. Myjąc ściany, sufity i im podobne powierzchnie warto dysponować mopami teleskopowymi, aby swobodnie sięgać w trudno dostępne miejsca. Po zakończeniu ciężkich prac doskonale zdadzą egzamin ściereczki z włóknami mikroaktywnymi o właściwościach elektrostatycznych, ręczniki papierowe np. do mycia szyb, jak również delikatne rozpuszczalniki, które pomogą doczyścić np. plamy po farbie na meblach czy podłodze.

Przemyślane rozplanowanie prac pozwala uzyskać naprawdę zadowalające rezultaty, a co za tym idzie, piękniejsze efekty remontów, prac wykończeniowych i aranżacji wnętrz. Wykorzystanie profesjonalnych sprzętów, które można wypożyczyć, to z kolei genialny sposób na ułatwienie i przyspieszenie całego procesu.

Poprzedni Następny