1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Lepiej wynająć kampera, czy kupić?
Poprzedni Następny

Lepiej wynająć kampera, czy kupić?

Ostatnimi czasy ogromną popularność zyskuje caravaning czyli forma turystyki motorowej, w której podróż odbywamy z bazą noclegowo-żywieniową w postaci przyczepy kampingowej lub kampera – samochodu kempingowego. Podróżowanie i mieszkanie w pojeździe tego rodzaju to bezsprzecznie jedna z najciekawszych opcji zwiedzania świata. To genialny patent na pełne przygód wakacje w gronie najbliższych. Pozwala on na wolność, samowystarczalność i wygodę, bez obaw o dach nad głową, rezerwacje hoteli itp. aspekty o które musimy zadbać podczas tradycyjnej podróży. Wybierając się kamperem w trasę nie trzeba się martwić o planowanie – ważne jest spakowanie się, ruszenie w trasę i przygoda. Miłośnicy caravaningu zgodnie potwierdzają, że nie ma innego tak fantastycznego sposobu na niezależny wypoczynek, a każdy kto szuka sposobu na niezapomniane wakacje lub podróż życia z pewnością się nie zawiedzie. Pozostaje jednak pytanie – skąd wziąć kampera – kupić czy wypożyczyć?

Czym tak właściwie jest kamper?

Aby przejść do rozwiązania dylematu kupić czy wypożyczyć kamper, warto sprecyzować czym on tak właściwie jest. Otóż najprościej rzecz ujmując, kamper to samochód kempingowy, który został zaprojektowany i wyposażony tak, aby zapewnić podróżującym wszystko co niezbędne podczas dalszych lub bliższych wypraw. To dom i samochód w jednym, dlatego jego forma, wyposażenie oraz cały projekt muszą spełniać określone wymagania podróżujących i odpowiadać ich potrzebom w podróży. To miejsce, które pełni wiele ważnych funkcji, dlatego obejmuje on zarówno miejsce do spania jak i wypoczynku. Znajdziemy w nim specjalnie zabudowaną przestrzeń do przechowywania żywności i przyrządzania posiłków, jak również  wydzieloną część sanitarną z toaletą, umywalką, a często także prysznicem. Jest to pojazd, w którym możemy podróżować w nieznane, mając wygodne lokum i transport w jednym. Bogate wyposażenie pozwala nam cieszyć się podróżą bez obaw o miejsca noclegowe, komfortowy wypoczynek na trasie, toaletę, kąpiel, czy też wygodę przygotowania posiłków. Kamper to samochód mieszkanie, które oferuje w nowoczesnych wersjach nieprawdopodobne wygody.

Wynajem kampera czy może jednak zakup?

Kupić czy jednak wynająć? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Każde z tych rozwiązań ma bowiem swoje wady i zalety. Zakup kampera to sposób na posiadanie własnego pojazdu, do którego w każdym momencie możemy spakować rzeczy i ruszyć w nieznane. Niestety koszty zakupu tego rodzaju samochodu są dla wielu nieosiągalne, dlatego jeżeli nie planujemy często z niego korzystać, inwestycja ta nie będzie opłacalną. Używane modele również nie należą do tanich, dlatego naprzeciw wychodzi wypożyczalnia kamperów, w której znaleźć możemy model szyty na miarę każdej podróży.

Co jak co, ale czasami każdy z nas marzy o wyjeździe w nieznane, dlatego doskonałą opcją staje się właśnie wynajęty kamper. Wynajem tego rodzaju pojazdów zyskuje na popularności wraz z rosnącą fascynacją caravaningiem, dlatego też znalezienie idealnego modelu nie stanowi obecnie wielkiego problemu. Koszty wypożyczalni kamperów nie są duże, dlatego może sobie pozwolić na niego praktycznie każdy z nas.

Wynajem kampera – na co zwrócić uwagę?

Kamper na wynajem to doskonała alternatywa dla zakupu własnego samochodu kempingowego, jednak w okresie letnim znalezienie atrakcyjnej oferty bywa wyzwaniem. Opcje dostępne na rynku zapewniają szeroki wybór, jednak warto pomyśleć o wypożyczeniu swojego pojazdu z wyprzedzeniem, szczególnie jeżeli zależy nam na określonym standardzie lub wersji kampera.

Wybór odpowiedniego pojazdu dla osoby, która nie ma doświadczenia w caravaningu może być trudny, jednak warto podczas jego doboru wziąć pod uwagę kryteria takie jak ilość osób biorąca udział w wyprawie oraz planowany kierunek wyjazdu. Nie małe znaczenie miało będzie również to jak lubimy spędzać wolny czas – preferujemy aktywności sportowe czy może zwiedzanie, wylegiwanie się nad ciepłym morzem czy gdzieś u podnóży masywów górskich. Odmienny model wypożyczonego kampera będzie odpowiedni dla dwóch osób podróżujących do Szwecji, a jeszcze inny dla sześcioosobowej rodziny jadącej do Portugalii. Warto zatem dokładnie zapoznać się z ofertą pojazdów, aby dopasować model idealnie skrojony pod naszą destynację i potrzeby uczestników wyjazdu.

Przed podjęciem decyzji warto kamper na wynajem dobrze obejrzeć – zdjęcia i oferta wypożyczalni nie oddają tego jaki jest naprawdę. Można ocenić wówczas układ jego wnętrza pojazdu, jakość materiałów w nim wykorzystanych, wyposażenie, stan techniczny i wizualny. Wyprawy w dalekie zakątki warto planować z porządnym sprzętem. Kluczowym elementem jest tutaj także zarezerwowanie upatrzonego pojazdu z wyprzedzeniem. Okres wakacyjny sprzyja caravaningowi, dlatego też jeżeli nie zadbamy o wcześniejszy wybór i zabookowanie terminu wynajmu możemy się rozczarować. Wymarzony urlop kamperem dobrze mądrze zaplanować, w tym np. odebrać go na dzień przed podróżą, aby dokładnie zapakować wszystko co niezbędne podczas trasy w nieznane.

Poprzedni Następny