1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Sprzęt narciarski - zabaw się na stoku

Sprzęt narciarski - zabaw się na stoku

sprzęt narciarski kryteria wyboru

Wielu adeptów sportów zimowych – w szczególności Ci początkujący, zastanawiają się, co będzie lepsze: wypożyczenie czy zakup sprzętu narciarskiego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten dylemat, gdyż wiele zależy od kilku różnych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że wypożyczanie nart, snowboardu czy innych akcesoriów, może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla większości z nas. Dlaczego? To sposób na zimową zabawę z wysokiej jakości sprzętem bez konieczności ponoszenia sporych inwestycji!

Jak wybrać i dopasować sprzęt narciarski?

Wybierając sprzęt narciarski, musimy wziąć pod uwagę nasz wzrost, wagę, a także umiejętności. Zupełnie inny sprzęt dobiera się dla początkującego, a inny dla profesjonalisty. Innymi decydującymi czynnikami są trasy, jakie wybieramy, a także technika, jaką stosujemy.

Wybierając narty, trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej długości. Zbyt krótkie narty są mniej stabilne, przez co pokonywanie zakrętów przy większych prędkościach może być trudniejsze. Dla początkujących wybiera się narty, które sięgają brody. Narty dla osób bardziej zaawansowanych powinny być ich wzrostu.

Narty wykonuje się z kompozytowym lub drewnianym rdzeniem. Ten pierwszy jest lżejszy, łatwiej jest nim manewrować osobom, które nie mają jeszcze dużej wprawy. Profesjonaliści wolą drewniany rdzeń, gdyż jest sztywniejszy i pozwala na szybszą jazdę nawet na trudniejszych trasach.

Akcesoria są równie ważne. Kije narciarskie pomagają w zachowaniu równowagi i poprawnej pozycji, ułatwiają również odpychanie się na płaskich powierzchniach. Kije powinny być dopasowane do naszego wzrostu. Odpowiednia długość jest wtedy, gdy nasze przedramię z ramieniem (trzymanym równolegle do ciała) tworzą kąt prosty.

Kask powinien być dopasowany do gogli w taki sposób, by między nimi była zaledwie mała szczelina. Szerokość paska gogli powinna być dopasowana do szerokości zapięcia kasku. Kask nie może być ani za ciasny, ani za luźny.

Dlaczego warto wypożyczyć sprzęt na narty i snowboard?

Z roku na rok, coraz więcej osób pragnie rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi, chce szlifować swoje umiejętności lub po prostu aktywnie spędzić czas w cudownej zimowej aurze. Przed wyjazdem na ferie, zastanawiamy się nad tym, czy zakupić nowy sprzęt narciarski, czy lepiej będzie go wypożyczyć. Co prawda nowy sprzęt to gwarancja jakości, jednak ceny nart czy desek snowboardowych to często bardzo duży wydatek. Profesjonalne wyposażenie narciarskie to koszt co najmniej kilkuset złotych, a należy zadbać jeszcze o szereg akcesoriów jak buty, kask, gogle czy np. kombinezon.

Wypożyczenie nart czy deski snowboardowej zdaje się bardziej oszczędny rozwiązaniem, zwłaszcza gdy na zimowe szaleństwa decydujemy się sporadycznie. Wynajem tego rodzaju sprzętu to koszt nawet kilkanaście razy niższy, aniżeli inwestycja w nowe rozwiązania, zwłaszcza gdy zależy nam na produktach z wyższej półki. 

Korzystając z wypożyczonych nart, desek czy innych sprzętów zyskujemy pewność, że są one sprawne technicznie – w końcu jaki sens miałoby użyczanie wadliwych przedmiotów? Tego rodzaju sprzęt jest regularnie serwisowany i sprawdzany, a co za tym idzie bezpieczny i gotowy do szusowania. Decydując się na wypożyczenie sprzętów narciarskich w okolicach stoku, zyskujemy również czas i przestrzeń, a przy tym nie musimy targać często mało wygodnych w przenoszeniu elementów narciarskiego ekwipunku. 

Jeżeli nasza przygoda z nartami czy snowboardem to jednorazowe wypady typu jednorazowy urlop ze znajomymi, czy wyjazd z dziećmi na ferie, inwestowanie w nowe rozwiązania często mija się z celem. Wypożyczony sprzęt narciarski jest także lepszy dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę i nie wiedzą, czy będzie to jedynie mały epizod w ich życiu, czy może wielka pasja. Co więcej, decydując się na wypożyczany sprzęt na początku przygody ze snowboardem czy nartami, możemy popróbować różnych modeli. Tym sposobem, zyskujemy możliwość odnalezienia swojego ideału, w który w przyszłości możemy zainwestować. Duży wybór sprzętu dostępny do wypożyczenia daje wiele możliwości, a co za tym idzie świetnej zabawy, która sprawi nam przyjemność. 

Narty i deska to nie wszystko – pamiętaj o butach i kasku!

Podczas uprawiania sportów zimowych nie możemy zapominać również o ważnych dla bezpieczeństwa i komfortu zabawy akcesoriach. Wypożyczyć powinniśmy także kask oraz specjalne obuwie narciarskie. Wysokiej jakości nakrycie głowy pozwala zyskać zabezpieczenie przed uderzeniami i nie tylko! Kask powinien być dostosowany między innymi do rodzaju aktywności, jaką preferujemy, inaczej należy przygotować się do jazdy rekreacyjnej, a inaczej do jazdy zaawansowanej czy wyczynowej. Do kasku warto dobrać optymalne gogle, dzięki którym unikniemy konfrontacji ze śniegiem i zanieczyszczeniami. Okulary ochronne na nartach pomogą poprawić widoczność oraz uchronią przed wiatrem, sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych. 

Obuwie to wyjątkowo ważny element bezpiecznej i wygodnej jazdy na nartach czy desce. Powinny być dobrane tak, aby pięta była całkowicie zablokowana, a cała stopa dobrze się w bucie trzymała. Twardsze obuwie dobrze sprawdzi się u osób, które już potrafią poskromić narty i deskę, z kolei miękkie modele polecić można początkującym. Wysokiej jakości obuwie narciarskie to bezpieczne wsparcie i komfort jazdy, dlatego podczas wypożyczania sprzętu, warto sprawdzić nawet kilka możliwości. Korzystając z wynajmu nart, snowboardu, kasków, gogli czy innych narciarskich akcesoriów możemy stworzyć kompletny strój, dlatego czasami warto rozważyć tę alternatywę przed wyjazdem. 

Kupić, czy wypożyczyć?

Jeżeli jesteś osobą, która dopiero raczkuje w tematyce nart i snowboardu, wypożyczenie będzie dla Ciebie najlepszym wariantem – oszczędzisz na drogich zakupach, dopasujesz sprzęt, który będzie wygodny, a przy tym sprawdzisz, czy taka aktywność w ogóle jest dla Ciebie. Co więcej, jeżeli mieszkasz z dala od tras zjazdowych czy biegowych i rzadko miewasz okazję oddać się tej pasji, wypożyczony sprzęt będzie ideałem. Po miłym weekendzie wystarczy go zwrócić, a miłe wspomnienia pozostaną. Początkujący w zimowych sportach nie warto nadmiernie inwestować, zwłaszcza że jeszcze nie wiemy, co tak naprawdę będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Można zakupić kask, buty czy gogle, jeżeli wolimy taką opcję, jednak z zakupem profesjonalnego sprzętu warto poczekać do chwili, kiedy pasja narciarstwa wejdzie nam w krew i będziemy się jej oddawać tak często, jak to możliwe. 

Swój sprzęt warto kupić, jeżeli przejeździliśmy już minimum 3 sezony i ten sport nam się podoba. Na tym etapie pewnie masz już swój preferowany styl jazdy, zdążyłeś też parę sprzętów przetestować i wiesz, na co zwrócić uwagę, jak Ci się wygodniej jeździ. Kupno nowego sprzętu ma parę zalet:

  • większy wybór – kupisz dokładnie to, co chcesz, a nie to, co akurat jest dostępne, w kolorze i kształcie, który najbardziej Ci odpowiada
  • masz gwarancję producenta
  • wolniejsze zużycie

Zakup sprzętu narciarskiego (nart lub snowboardu) zwróci się przy drugim sezonie, jeżeli przyjmujemy, że wynajem sprzętu kosztuje od 80 do 120 złotych za dzień i spędza się od 10 do 14 dni w roku na stoku.

Ostatnio na naszym blogu: https://rentalo.pl/blog/super-pomysly-na-swieta-w-stylu-eko