1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Umowy najmu na czas określony, nieokreślony albo umowa najmu okazjonalnego. Którą wybrać?
Poprzedni Następny

Umowy najmu na czas określony, nieokreślony albo umowa najmu okazjonalnego. Którą wybrać?

Przeprowadzka nigdy nie jest procesem łatwym, zawiera ona wiele etapów i często kosztuje nam sporo nerwów, nie mówiąc już o pieniądzach. Jeden z pierwszych etapów to, oczywiście, znalezienie najlepszej oferty z uwzględnieniem własnych potrzeb i preferencji. Kiedy mieszkanie jest już wybrane, następuje kolejny, jeden z najważniejszych etapów - podpisanie umowy. Którą zawrzeć umowę najmu i na co zwrócić uwagę?

Rodzaje umów najmu mieszkania

Umowa najmu - to podstawowy dokument, który zawiera prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego oraz zasady wynajmu. Umowy różnią się przede wszystkim możliwość, tryb i okres wypowiedzenia oraz uprawnieniami obu ze stron. Oczywiście, każda z nich ma swoje wady i zalety.

W Polsce stosuje się kilka rodzajów umów najmu lokali mieszkalnego:

  • Umowa na czas określony;
  • Umowa na czas nieokreślony;
  • Umowa najmu okazjonalnego.

Wszystkie umowy najmu regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawa o ochronie praw lokatorów.

Umowa najmu na czas określony

Z nazwy umowy można zrozumieć, że ma ona dokładnie określone ramy czasowe. Jest to zaletą czy wadą trudno powiedzieć, zależy to od okoliczności najmu lokalu mieszkalnego. Na przykład, szukając mieszkania do wynajęcia na czas wakacji umowa najmu na czas określony jest jedną z najbardziej preferowanych form, ponieważ można ją dopasować do swoich potrzeb, wyznaczając konkretną datę przyjazdu oraz opróżnienia i wydania lokalu z powrotem wynajmującemu.

Argument za: określony czas trwania umowy najmu, najemca i wynajmujący wiedzą, kiedy rozpoczyna się i kiedy kończy się okres najmu, wynajmujący, jak i najemca, nie mogą wypowiedzieć umowę przed czasem, nie mając na to poważnej przyczyny, przewidywanej w umowie lub Kodeksie cywilnym. Po upływie ważności umowy najmu najemca musi zwrócić lokal wynajmującemu.

Argument przeciw: wypowiedzenie umowy przed czasem jest dość trudne, ograniczone do okoliczności spełniających określone warunki, na przykład, wyjawienie wad, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, wtedy możliwe jest wypowiedzenie umowy natychmiast, bez zachowania terminów wypowiedzenia. Wszystkie te warunki muszą być umieszczone w umowie.

Umowa najmu na czas nieokreślony

Jest to rodzaj umowy zawieranej na czas nieokreślony, może ona trwać nawet dziesiątki lat. Koniec takiej umowy następuje po jej wypowiedzeniu przez najemcę lub wynajmującego z zachowaniem okresu wypowiedzenia, złożonego na piśmie lub ustnie w zależności od ustalenia obu ze stron w momencie podpisywania umowy. Termin wypowiedzenia w przypadku umowy na czas nieokreślony strony ustalają w momencie zawierania umowy, może to być miesiąc, trzy lub więcej.

Argument za: możliwość wypowiedzenia umowy w każdej chwili z zachowaniem okresu wypowiedzenia, więc jeśli życie potoczy się tak, że powstanie potrzeba kolejnej przeprowadzki taką umowę wypowiedzieć jest o wiele łatwiej, niż umowę na czas oznaczony.

Argument przeciw: nie zapominajmy o tym, że wypowiedzieć umowę w każdej chwili może nie tylko najemca, ale też wynajmujący, oczywiście, też zachowując okres wypowiedzenia.

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana notarialnie na czas oznaczony. Jest ona na pewno korzystna dla wynajmującego, ale nie zawsze dla najemcy. Dla zawarcia takiej umowy muszą być spełnione określone warunki, wśród których między innymi pisemne oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji po zakończeniu okresu najmu wyrażone w formie aktu notarialnego oraz wskazanie przez najemcę adresu mieszkania, gdzie wyprowadzi się on po zakończeniu okresu najmu oraz oświadczenie właściciela tego lokalu, że wyraża on zgodę na przyjęcie najemcy.

Argument za: umowa najmu okazjonalnego jest zawierana notarialnie.

Argument przeciw: warunki, które pasują nie każdemu, czasochłonność oraz więcej papierów do uzupełnienia w porównaniu do umów, opisanych wyżej.

To którą umowę wybrać: na czas oznaczony, nieoznaczony czy umowę najmu okazjonalnego? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, żeby ją znaleźć do analizowanych danych trzeba dodać swoją konkretną sytuację i okoliczności najmu.

No i oczywiście, najważniejszym warunkiem przy podpisywaniu umowy najmu jest dokładne jej przeczytanie, najlepiej kilka razy.

Żeby nie pominąć czegoś ważnego polecamy do przeczytania artykuł Wynajem mieszkania - co zawiera dobra umowa najmu mieszkania?

Poprzedni Następny