1. Strona główna
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Wynajem mieszkania - dlaczego warto?
Poprzedni Następny

Wynajem mieszkania - dlaczego warto?

Kupować czy wynajmować? To pytanie powstaje w wielu różnych przypadkach, mieszkania wśród nich to jeden z najpopularniejszych. Prawie każdy chce mieć własną nieruchomość. Daje to poczucie pewności oraz stabilności. Z innej strony wynajmowanie mieszkania - to większa swoboda, mniej zobowiązań i mniejsze koszty. Możemy prawie w każdej chwili łatwo zmienić rejon, miasto, a nawet kraj w poszukiwaniu lepszego miejsca, żeby zatrzymać się tam na dłużej. 

Dlaczego warto i jakie są zalety wynajmowania mieszkania?

Dostępność

Żeby wynająć mieszkanie, nie musisz dysponować wielkim budżetem. Jedyne dodatkowe wydatki, które czekają na Ciebie przy przeprowadzce do wynajmowanego lokalu to tylko kaucja zwrotna, najczęściej wynosząca koszt miesięcznego wynajmu.

Wynajem mieszkania jest opcją bardziej dostępną dla każdego, niż kupno. Nawet decydując się na kupno mieszkania w kredyt na kilkadziesiąt lat, musimy się liczyć z tym, że na minimalnym wkładzie własnym, który wynosi w różnych bankach od 10 do 20%, nasze wstępne wydatki się nie skończą. Oprócz różnych opłat bankowych i podatków trzeba pamiętać, że kupujemy puste pomieszczenie. Najczęściej nowe mieszkanie potrzebuje nie tylko wyposażenia, ale też remontu. 

Mieszkania na wynajem najczęściej są w pełni lub częściowo umeblowane, a przynajmniej mają wyposażoną łazienkę oraz kuchnię. Często najemcy też zgadzają się na zakup brakujących lub dodatkowych mebli do mieszkania na własny koszt. Poza tym wszelkie wydatki, związane z utrzymaniem mieszkania lub naprawą najczęściej ponosi właściciel.  Koszty wymiany i konserwacji instalacji gazowej, wodociągowej oraz elektrycznej wynajmujący nie płaci.

Mobilność, swoboda

Wynajem lokalu jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla studentów, szukających gdzie zamieszkać na okres studiów lub osób, które z powodu obowiązków zawodowych muszą często się przeprowadzać. Jest to wyjście dla każdego, kto szuka miejsca do zamieszkania na krótki okres. Również dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, w jakiej części miasta, albo nawet kraju chcą zamieszkać na stałe. 

Na pewno jedną z głównych zalet wynajmowania mieszkania jest większa mobilność niż w przypadku własnej nieruchomości. Sytuacji, powodujących powstanie potrzeby zmiany mieszkania może być wiele. Powiększenie się rodziny, zmiana miejsca pracy, inne okoliczności czy po prostu chęć zmian mogą spowodować, że dotychczasowy lokal już nie będzie spełniał wszystkich naszych oczekiwań.

Wynajmowane mieszkanie można z łatwością zmienić i przeprowadzić się do innego. Gdy mówimy o własnym mieszkaniu, ten proces już nie jest taki szybki i łatwy. Poza tym, zamieszkanie w wynajmowanych lokalach to świetna możliwość lepszego poznania różnych rejonów miasta czy nawet kilku miast, przed podjęciem decyzji co do tego, gdzie kupować własne mieszkanie.

Doświadczenie

Najprawdopodobniej kiedyś podejmiemy decyzję kupna własnego mieszkania lub budowy domu. Kupując mieszkanie, nie będziemy mogli potem z łatwością zmienić go na inne, jeśli nagle się okaże, że jednak nie odpowiada ono naszym potrzebom oraz wymaganiom. Jest to poważna decyzja, wiążąca się z wielkimi kosztami, a najczęściej też z wieloletnim kredytem, więc będziemy chcieli wybrać najlepszą ofertę na rynku nieruchomości. 

Doświadczenie, które zdobywamy, wynajmując różne lokale, na pewno się przyda podczas kupowania własnego. Jaki rodzaj zabudowy wybrać, w której dzielnicy lub na którym piętrze kupować mieszkanie?  Oczywiście, możemy poczytać różne informacje dostępne w Internecie. Możemy też porozmawiać na te tematy ze znajomymi, ale to będzie doświadczenie i opinia innych osób, które nie zastąpią naszych własnych. 

Wady wynajmowania mieszkania

Pierwszą i chyba najczęściej wymienianą wadą wynajmowania mieszkania, zamiast jego kupna, jest to, że nie budujemy wtedy własnego majątku. Po kilkunastu latach spłacania kredytu mamy własną nieruchomość, a na koniec okresu wynajmu nie mamy nic. 

Drugą rzeczą jest to, że wynajmowanie mieszkania wiąże się z obowiązkiem przestrzegania zasad, wyznaczonych przez właściciela. Zakaz trzymania zwierząt, brak możliwości dokonywania poważnych, a czasem nawet drobnych zmian w aranżacji wnętrza czy wyposażeniu lokalu - można się spotkać z różnymi zasadami, które będą obowiązywały przez cały okres najmu. 

Warto też zawsze pamiętać, że zarówno wynajmujący, jak i właściciel mogą wypowiedzieć umowę najmu, a więc powstaje ryzyko, że pojawi się potrzeba poszukiwania nowego mieszkania. Aby maksymalnie zabezpieczyć siebie przed różnego rodzaju nieprzyjemnymi niespodziankami podczas wynajmu, trzeba uważnie czytać umowę najmu oraz w razie takiej potrzeby negocjować z właścicielem możliwość wprowadzenia zmian przed jej podpisaniem. 

O tym, którą umowę wybrać oraz co zawiera dobra umowa najmu mieszkania, przeczytasz w naszych innych artykułach. 

Poprzedni Następny